Medzi Francúzskom a Nemeckom existujú dve prirodzené hranice. Jednou je rieka Rýn a 25 km smerom na západ je to pohorie Vogézy. Celková rozloha vinohradov v Alsasku je 15000 hektárov. Vinice sa rozprestierajú pozdĺž svahov v nadmorskej výške od 180 – 360 metrov nad morom. Celá oblasť Alsaska je rozdelená do dvoch častí – Bas-Rhin a Haut-Rhin. Alsasko sa člení podľa zákonu AOC (Appellation d´Origine contrôlée). Tento zákon rozdeľuje Alsasko do troch hlavných AOC:

Alsace AOC (92 % sú vína biele, tiché) – vyžaduje, aby sa takto označovali vína, ktoré sú vyrobené len z jednej odrody. Alsace AOC tvorí až 74% celkovej produkcie. V Alsasku je povolené vyrábať aj zmesi vín, ale tie sa musia označovať ako „Edelzwicker“, „Gentil“ ai. Síce je v Alsasku povolená chaptalizácia (dosládznie), veľa vinárov sa jej vyhýba.

Crémant d´Alsace AOC (šumivé biele a ružové vína) – je najrýchlejšie sa rozrastajúcou AOC v Alsasku. Vyrába sa tu šumivé víno rovnakou metódou ako v Champagne. Vyrába sa z odrôd Chardonnay, Pinot blanc, Pinot gris, Pinot noir a Rizlingu rýnskeho. Špecialitou sú ružové šumivé vína, pretože sa vyrábajú zo 100% Pinot noir. Crémant d´Alsace AOC tvori 22% celkovej produkcie.

Alsace Grand Cru AOC (vína z limitovaných, špeciálnych vinohradov) – zaberá len 4% celkovej produkcie. Existuje 51 Grand Cru oblastí, kde sa na výrobu vína používa len jedna odroda, alebo len štyri povolené odrody. Povolenými odrodami sú Riesling, Pinot gris, Muscat a Gewürztraminer. K najlepším Grand Cru patria Schoenenbueg (pri obci Riquewhr), ktorý je  ideálny pre Rizling Rýnsky, Sporen pri tej istej obci pre Tramín, Rosacker (Hunawihr) tiež pre Rizling, Kirchberg pre Rizling a Ostenberg pre Tramín (obe pri obci Ribeauville), Kitterlé (obec Guebwiller) a iné.  Vína z týchto oblastí patria jednoznačne k najlepším bielym vínam sveta.

Klimatické podmienky: Podnebie je kontinentálne, s horúcimi letami a studenými zimami. V oblasti sa vyskytuje časté sneženie. Priemerný úhrn zrážok v tejto oblasti je okolo 590 mm ročne.

Pôdne podmienky: Pôdne podmienky v Alsasku sú veľmi rôznorodé, nachádzajú sa tu od piesčitých cez žulové až po ílovité pôdy.

Pestované odrody: V Alsasku sa pestuje hlavne Rizling rýnsky (23%), Pinot blanc (20%), Gewürztraminer (18%), Tokay Pinot gris (13%), Silvánske zelené (12%). 10% patrí modrej odrode Pinot noir.

Sladké vína z Alsaska: Riesling a Muscat sa tradične vyrábajú ako suché vína, Pinot gris a Gewürztraminer sa vyrábajú v mierne sladkej verzii. Existuje Vendages Tardives, čo možno označiť ako „Late Harvest “ a vína sú vyrábané len zo štyroch povolených odrôd. Hrozno má medovú charakteristiku (vzniká napadnutím ušľachtilou plesňou B. cinerea). Tieto vína sú prevažne sladké a podobajú sa na vína Sauternes / Barsac z Bordeaux. Vína sa označujú buď ako Alsace AOC alebo Alsace Grand Cru AOC.

Použité zdroje: http://www.terroir-france.com/wine/alsace_winemaking.htm, Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 126-128 http://www.wine-searcher.com/regions-alsace, http://www.vinovino.sk/encyklopedia-vina/vinarske-regiony-a-apelacie-sveta/vinarske-regiony-a-apelacie-sveta-alsasko-alsace-francuzsko/ Foto: http://wineandvinesearch.com/france/alsace_aoc.php