Neodmysliteľnou súčasťou gréckej kultúry je výroba vína. Nasvedčujú tomu aj početné archeologické nálezy po celom Grécku. Starí Gréci už v dávnych dobách organizovali rôzne sympóziá, stretnutia, na ktorých popíjali víno. V posledných rokoch vinárstvo v Grécku prešlo obnovou, kedy vinári zainvestovali do modernizácie technológie. Vinárstvo v Grécku je unikátne tým, že dodnes sa tu pestuje viac ako 300 pôvodných odrôd. Súhra klimatických a pôdnych podmienok robí Grécko výnimočnou krajinou pre pestovanie viniča.

V Grécku je zavedný systém označovania jednotlivých vín.

  • Označenie Onomasia Proelefis Anoteras Poiotitos (O.P.A.P) majú vína, ktoré sú vynikajúcej kvality
  • Označenie Onomasia Proelefis Eleghomeni (O.P.E) zodpovedá našim vínam s chráneným označením pôvodu
  • Ďalšou kategóriou sú vína Topikos oinos, ktoré zodpovedajú francúzskemu Vin de pays, alebo stolovému vínu
  • Poslednou kategóriou je Epitrapezios oinos - obyčajné stolové víno, uzatvorené šrobovacím uzáverom,
  • Označenie Cava sa používa pre prestížnejšie vína, s dobou vyzrievania 2 roky pre biele vína a 3 roky pre červené.
  • V Grécku sa môžeme stretnúť aj s tradičným nápojom retsina - tradičné víno ochutené živicou z borovice.

Ako prvý sa o vinohradníckej tradícii Peloponézu zmienil už Homér, ktorý Peloponéz nazval Ampeloessa - čo v preklade znamená "plná viníc".

Peloponéz patrí k najznámejším historickým vinárskym oblastiam Grécka. Peloponéz má tri vinárske oblasti. Neďaleko od mesta Nafplio sa nachádza najdôležitejšia apelácia juhu Grécka - Nemea. Táto apelácia je zameraná predovšetkým na výrobu červených vín. Známou je autochtónna odroda Agiorghitiko, ktorá poskytuje vína sýtočervenej farby s komplexnou vôňou a dlhým zamatovým záverom.

Ďalšou apeláciou je oblasť Mantinia, kde sa vo vysokých nadmorských výškach pestuje tradičná odroda Moschofilero (biela aromatická odroda).

V severozápadnej časti Peloponézu sa nachádza vinárska oblasť Patra. Rozloha viníc tejto apelácie sa pohybuje okolo 4000 hektárov. Z tejto apelácie pochádzajú štyri štýly vín - pikantné suché vína s názvom Patra (vyrobené z hrozna Roditis), dve aromatické dezertné vína (Moschato Patron a Moschato Rio Patron) a veľmi populárne Mavrodaphne (červené víno vyrobené z tradičných odrôd Mavrodaphne a Korinthiaki). K známym vinárstvam Peloponézu patria Anntonopoulos, Domaine Skouras, Domaine Spiropoulos, Domaine Tselepos, Gaia, Lafkiotis, Mercouri Estate, Oenoforos, Palivos Estate a Vatistas.

  • Klimatické podmienky: Priemerná ročná teplota sa tu pohybuje okolo 17 °C (17,4 °C). Úhrn zrážok na Peloponéze je 658 mm ročne. Vinič je vystavený pôsobeniu slnečného svitu po dobu 2725 hodín ročne, čo priaznivo vplýva na kvalitu dopestovaného hrozna.
  • Pôdne podmienky: Pôdne podmienky Peloponézu sú priaznivé pre pestovanie viniča. Prevažne sú tu pôdy úrodné, čiernozeme.
  • Pestované odrody: Najviac pestovanými odrodami sú Roditis, Muškát a Mavrodaphne. Okrem týchto dominantných odrôd sa tu pestuje viac ako 300 pôvodných odrôd.

Použité zdroje: www.allaboutgreekwine.com, en.wikipedia.org, www.greekwine.gr Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 284 FOTO: www.uncorklife.com, www.wineandvinesearch.com, allaboutgreekwine.com, organicallycooked.com