KM , 08. feb 2015

NEMECKO – Fransko

Vinárska oblasť Fransko leží asi 65 km na východ od Rýna, v Bavorsku a väčšina jej viníc je vysadených na kopcovitých svahoch lemujúcich rieku Mohan a jej prítoky. Fransko má celkovú výmeru viníc 6045 ha a z toho 20 % sa nachádza na strmých svahoch a terasách.

bocksbeutel

Fľaša Bocksbeutel

Najznámejšou odrodou vo Fransku je Silvánske zelené a druhou odrodou je Müller Thurgau. 40 % vín vyrobených v tejto vinárskej oblasti sa predáva v typických fľašiach – tzv. Bockbeutels ( baňatá, sploštená fľaša s krátkym hrdlom).

  • Klimatické podmienky: Vinárska oblasť Fransko (Franken) má kontinentálne podnebie (horúce letá, chladné zimy). Index slnečného svitu tejto oblasti je 1600 – 1750 hodín ročne. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 9 °C a priemerný úhrn zrážok je 550 mm ročne.
  • Pôdne podmienky: Franský vidiek sa vyznačuje veľkou rozmanitosťou pôd. V okoli Aschaffenburgu sa pestuje vinič v čistej skalnatej pôde, ďalej tu nájdeme piesčité a vápencové pôdy. Vápencové podložie priaznivo vplýva na rast viniča a dozrievanie plodov. Vápenec zadržiava teplotu počas slnečných dní a v noci ju odovzdáva rastlinám.
  • Pestované odrody: Najviac pestovanými bielymi odrodami v oblasti Franska sú Silvánske zelené a Müller Thurgau. Z modrých odrôd sa pestuje hlavne Domina a Pinot noir.

Srdcom oblasti je Maindreieck (Mohanský trojuholník). Rieka Mohan tu vytvára meandre od Nordheimu a Escherndorfu až po Frickenhausen ďalej na juhu, potom severným smerom cez Würzburg po Gemünden. Charakter roztrúseným viniciam na južných svahoch dodáva zvláštny vápenec, známy ako Muschelkalk (lastúrový vápenec), ktorý má podobný pôvod ako kimeridžský íl v Chablis alebo Sancerre. Vínam prepožičiava ohnivú eleganciu. Región Mainviereck (Mohanský štvoruholník) leží ďalej po prúde smerom na západ, sa vyznačuje ľahšou hlinitou pôdou na pieskovcovom podloží. Práve v tejto podoblasti sa pestuje najviac modrých odrôd. Na strmých, suchých terasách z červeného pieskovca sa najlpešie darí Rulandskému modrému. V regióne Steigerwald ďalej na východe pôsobí vinič medzi poliami a lesmi takmer cudzo. Strmé svahy majú podložie zo slieňovca a slieňa, čo sa prejavuje intenzívnou chuťou tunajších vín.

151095_karte_fwsl

Oblasť Franska

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J.,
2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 250
www.germany.travel, www.germanwines.de,
www.germanwine.de
FOTO: fringewine.blogspot.com,
www.indianwineacademy.com, www.bavaria.by, en.franken-weinland.de

Najčítanejšie články »