KM , 08. feb 2015

NEMECKO – Nahe

Čo možno čakať od vinárskej oblasti, ktorá je obklopená Moselou, Rýnskym Hesenskom (Rheinhessen) a vinárskym regiónom Rheingau? Jednoznačne len výnimočnú oblasť.

Rieka Nahe preteká pohorím Hunsrück a smerom k severu sa uberá  rovnobežne s Moselou. Vinohrady nachádzajúce sa na rieke Nahe sú skôr roztrúsené a presahujú južné svahy údolia rieky a jej prítokov. Stredom pestovateľskej oblasti je kopcovitá krajina severne od Bad Kreuznachu, jediného významnejšieho mesta oblasti. Celková výmera viníc je 4221 hektárov. Najslávnejšie vinice sa nachádzajú 10 km od Monzingenu na hornom toku rieky. Prvotriednu kvalitu majú vinice Halenberg a Frühlingsplätzchen, kde pôda z červeného ílu vínam dodáva korenistý tón. Najvyššiu koncentráciu prvotriednych polôh viníc nájdeme v podoblasti na ľavom brehu tohto úseku rieky na svahoch s južnou expozíciou. Vinohradnícka oblasť Nahe bola v roku 1930 vyhlásená za nezávislú vinársku oblasť. Pred mestom Bad Münster sa musí rieka Nahe vyhnúť mohutnému porfýrovému skalisku; Rotenfels (Červená skala) patrí k najvyšším skalnatým stenám na sever od Álp. Vo vinohradoch v tomto stiesnenom priestore vznikajú vína jemnej chuti. Na úpätí brala možno nájsť asi 30 metrov široký, slnkom rozmaznávaný štrkový pás červenej pôdy, kde má svoje sídlo vinica Traiser Bastei.

Červená skala (Rotenfels) a vinice na jej úpätí

Červená skala (Rotenfels) a vinice na jej úpätí

  • Klimatické podmienky: Vinárska oblasť Nahe ma mierne podnebie. Vyskytuje sa tu nízky úhrn zrážok. Celkovo možno povedať, že v tejto oblasti sú výhodné podmienky pre pestovanie viniča.
  • Pôdne podmienky: Vinárska oblasť Nahe má špecifické pôdne podmienky. Nachádzajú sa tu horniny sopečného pôvodu, miesatmi bridlice a pody piesčité, hlinité a vápencové.
  • Pestované odrody: Viac ako 3/4 celkovej výmery patrí bielym odrodám. Rovnako, ako aj v iných oblastiach Nemecka, je tu dominantnou odrodou Rizling rýnsky. Pestuje sa tu okrem iného aj Müller Thurgau, Scheurebe, Kerner a Silvaner. Z modrých odrôd dominuje Dornfelder, ale nájdeme tu aj Modrý Portugal a Rulandské modré (Spätbugunder).

Oblasť Nahe konkuruje okolitým vinárskym oblastiam a určite stojí za to, ochutnať dobrý rizling práve odtiaľto.

 

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 242-244
www.germany.travel, www.germanwines.de, en.wikipedia.org,
FOTO: www.gps-tour.info, www.bad-muenster-am-stein.de, www.winefornormalpeople.com

Najčítanejšie články »