KM , 03. jan 2015

PORTUGALSKO – Bairrada a Dao

Bairrada a Dao, dve tradičné vinárske oblasti Portugalska. Bairrada sa rozprestiera medzi Lisabonom a Portom a zaberá územie medzi žulovým masívom v oblasti Dao a Atlantickým oceánom.

Terroir oblasti Bairrada je veľmi rozmanitý. Vinič sa pesetuje na nižších pahorkoch, ktorých podložie je zväčša vápencový íl. V tejto oblasti pôsobí asi 7000 vinárov, vyrábajú sa tu mohutné červené vína z tradičných odrôd (napr. Baga), ako aj šumivé vína z bielych odrôd.

Vinárska oblasť Dao je pomenovaná po rovnomennej rieke Dao, ktorá touto oblasťou preteká. Je jednou z najsľubnejších vinárskych oblastí Portugalska. Oblasť leží južne od oblasti Douro. Vinice sú roztúsené medzi borovicovými lesmi, ktoré sa tu nachádzajú a väčšina viníc oblasti Dao sa nachádza v nadmorskej výške 150 – 450 metrov nad morom, niektoré až vo výške 800 metrov.

  • Klimatické podmienky: Bairrada aj Dao majú mierne, prímorské podnebie s výdatnými zrážkami. Dao sa vyznačuje viac chladnými a vlhkými zimami, zato letá sú teplé a suché.
  • Pôdne podmienky: V týchto vinohradníckych oblastiach prevládajú len dva typy pôd – vápencový íl a piesčité pôdy. Miestami sa v oblasti Dao nachádzajú aj malé  bridlicovité plochy.
  • Pestované odrody: V Bairrade sa najviac pestuje modrá odroda Baga, z bielych je to Bical, ktorý je vhodný na výrobu šumivých vín. Menej známou odrodou, ktorá sa v tejto oblasti pestuje je Fernao Pires (Maria Gomes), avšak od roku 2003 je povolené vyrábať vína aj z odrôd Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Verdelho a iné. V oblasti Dao sa vyrábajú mohutné červené vína z odrôd Tinta Roriz a Touriga Nacional.
Portuglaská odroda Baga sa často porovnáva s talianskou odrodou Nebbiolo, kvôli svojim vyšším kyselinám a trieslovinám.

Portuglaská odroda Baga sa často porovnáva s talianskou odrodou Nebbiolo, kvôli svojim vyšším kyselinám a trieslovinám.

Použité zdroje:
Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 212
www.winesofportugal.info, en.wikipedia.org, www.wine-searcher.com
FOTO: www.winesofportugal.info, www.winebear.com, gavinhubble-wineblogs.blogspot.com

Najčítanejšie články »