KM , 03. jan 2015

PORTUGALSKO – Vinho Verde

Vinho Verde - označenie mladého, vo fľaši ešte perliaceho vína. Avšak nie je to len víno, ale aj vinársky región, jeden z najväčších regiónov Portugalska.

Vinho Verde logoVinárska oblasť Vinho Verde je najväčšia DOC Portugalska. Vonkajšie hranice oboch „Vinho Regional“ – Minho a Vinho Verde DOC sú rovnaké, tiahnúce sa od rieky Minho na severe, ktorá tvorí hranicu so Španielskom. Oblasť Vinho Verde je zložená z 9 podoblastí, ktoré nesú názov po riekach a mestách – Moncao, Melgaco, Lima, Basto, Cávado, Ave, Amarante, Baião, Sousa a Paiva. Od roku 1999 je tu povolená aj výroba šumivých vín. Veľmi známym produktom je aj rovnakomenné víno Vinho Verde – čo v preklade znamená mladé, zelené. Oblasť Minho je najsevernejšia časť Portugalska a na celkovej produkcii vína sa podieľa celou šestinou. V súčasnosti je rozloha viníc oblasti Vinho Verde 35000 ha.  Prívlastok vína – zelené – neoznačuje jeho farbu, Vinho Verde môže byť nielen biele, ale aj červené víno. Skôr označuje svieži, nevyzretý štýl vína. Hrozno dozreté v takých klimatických podmienkach aké má Vinho Verde, má vysoký obsah kyseliny jablčnej, nízku koncentráciu sacharidov, málo alkoholu a vysokú trpkosť. Pre oblasť Vinho Verde sú typické vína s vyššou kyselinkou. Chuť týchto vín závisí od toho, z akej odrody sú vyrobené – môže to byť kvetinová Loureiro, mohutná Trajadura, minerálna Arinto, krémová a zároveň minerálna Avesso, či jemná aromatická odroda Alvarinho. Alvarinho sa najviac pestuje v subregiónoch okolo miest Melgaco a Moncao na severe pozdĺž rieky Minho. Klíma je tu o čosi teplejšia a suchšia. Vína vyrobené v tejto oblasti sú komplexnejšie, plnšie.

  • Klimatické podmienky: Oblasť Minho a Vinho Verde majú vlhké podnebie, priemerný úhrn zrážok je 1200 mm ročne.
  • Pôdne podmienky: Pôdy v oblasti Vinho Verde sú piesčité, zväčša na žulovom podloží. Existujú však aj oblasti, v ktorých nájdeme bridlice a íl.
  • Pestované odrody: Najviac pestovanými odrodami v tejto oblasti sú Alvarinho, Trajadura, Loureiro, Avesso a Arinto.

Použité zdroje:
en.wikipedia.org, www.winesofportugal.info, www.vinhoverde.pt, www.intowine.com,
FOTO: www.winesofportugal.info, winicjatywa.pl, quentinsadler.wordpress.com,

Najčítanejšie články »