Vznik čílskeho vinárstva sa datuje do 16.storočia, kedy španielski dobyvatelia priniesli Vitis vinifera na územie Čile počas kolonizátorských výprav. V polovici 19. storočia boli vysadené odrody ako Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenere a Cabernet franc. Čílske vinice sa tiahnu pozdĺž pobrežia od Atakamy až po Bio-Bio na juhu.

Klimatické podmienky: Podnebie v Čile je ovplyvnené Tichým oceánom a Andami. Sever krajiny je chladnejší, vlhkejší oproti juhu, kde je klíma suchá a horúca. V Čile je výrazné kolísanie medzi dennými a nočnými teplotami. Priemerná teplota v januári (mesiac zberu) sa pohybuje okolo 20,8°C. Priemerné teploty v lete sa pohybujú v rozmedzí 15-18°C. Priemerný úhrn zrážok je 330 mm ročne.

Pôdne podmienky: Vo všeobecnosti môžeme povedať, že na území Čile nájdeme rozmanité pôdy. Od lužných, cez kamenisté, po piesčité až ílovité.

Pestované odrody: K najviac pestovaným odrodám patria modré odrody Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenere, z bielych sa pestuje hlavne Chardonnay a Sauvignon blanc.

VINÁRSKE REGIÓNY ČILE:

ATACAMA sa rozdeľuje na dve údolia Copiapó a Huasca. Táto oblasť je  známa pre Pisco a stolové odrody hrozna. Pisco je bezfarebný, alebo žltkasto-jantárový destilát, ktorý sa vyrába z výliskov hrozna. Produkuje sa v Čile a Peru. Sú štyri typy destilátu: Pisco Corriente O Tradicional - má 30 - 35% obj. alkoholu. Pisco Especial - má 35 - 40% obj. alkoholu. Pisco Reservado - má 40% obj. alkoholu a Gran Pisco - má 43% obj. alkoholu a viac. 

COQUIMBO je oblasť zložená z troch podoblastí - Elqui, Limari a Choapa. Údolie Elqui sa nachádza severne od Santiaga, na južnom konci púšte Atakama. Elqui je známa oblasť pre pestovanie stolových odrôd viniča, ako aj pre výrobu tradičného nápoja Pisco. Vinice sa tiahnu od Tichého oceánu až po pohoria Ánd na východe až do výšky 2000 metrov nad morom. Údolie Limari sa nachádza tiež severne od Santiaga v oblasti Coquimbo. V tejto oblasti sa pestuje najmä Chardonnay a Sauvignon blanc z bielych a Syrah s Pinot noir z modrých odrôd. Údolie Choapa leží na sever od Santiaga v južnej časti Coquimbo. Tu sa pestuje hlavne Syrah a Cabernet Sauvignon.

ACONCAGUA sa skladá z dvoch údolí - údolia Aconcagua a údolia Casablanca. Údolie Aconcagua využíva na zavlažovanie viniča topiaci sa sneh z hory Aconcagua. Údolie Casablanca sa tiahne asi 30 km od východu na západ od východnej hranice provincie Valparaiso. Pestuje sa tu hlavne Sauvignon blanc a Chardonnay, z modrých odrôd sa pestuje hlavne Pinot noir. Údolie San Antonio je malou vinárskou oblasťou, ktorá je známa pestovaním Pinot noir, Chardonnay a Sauvignon blanc. Pôdy v údoliach sú žulové, chudobné na minerály.

CENTRÁLNE ÚDOLIE v sebe zoskupuje štyri podoblasti - údolia Maipo, Rapel, Curicó a Maule. Centrálne údolie je najväčším regiónom Čile, kde sa pestuje vinič. Je podobný Mendoze v Argentíne. Pôdy sú slané (kvôli závlahám z rieky Maipo), chudobné na draslík a dusík, čo sa odzrkadľuje na výžive viniča. Údolie Maipo je najbližšie k mestu Santiago a rozprestiera sa smerom na východ k Andám a na západ k pobrežiu. Údolie Rapel je pomenované podľa rovnomennej rieky, ktorá preteká údolím. Je jednou z najväčších oblastí v Central Valley (produkuje sa tu takmer 1/4 všetkého vína). Skladá sa z dvoch menších oblastí Cachapoal a Colchagua. Na juhu od mesta Santiago sa rozprestierajú údolia Curicó a Maule. V údolí Curicó sa pestuje hlavne Cabernet Sauvignon a Sauvignon blanc. Juh Čile sa rozdeľuje na dve čiastkové oblasti - údolie Itati a údolie Bio Bio. Tieto južné oblasti majú viac zrážok, nižšie teploty a menej slnečného svitu.

ÚDOLIE ITATA je najsevernejšou vinohradníckou oblasťou Čile. Stredomorské podnebie, ktoré tu ovplyvňuje celkovú klímu je vhodné pre pestovanie aromatickej odrody Muscat of Alexandria, ďalej sa pestuje Carignan a Cabernet Sauvignon. Pôdy údolia Itati sú lužné, ílovito-piesčité.

ÚDOLIE BIO-BIO je južnou vinohradníckoo oblasťou Čile a je známa pre svoje ostré, aromatické vína. Podnebie v tomto údolí je mierne stredomorské. Ročný úhrn zrážok v tejto oblasti je 1275 mm, čo je najviac zo všetkých vinohradníckych oblastí. Pestovali sa tu hlavne odrody Moscatel de Alessandria a Pais, ale teraz je možné pestovať aj Chardonnay, Sauvignon blanc a Pinot noir.

MALLECO je rozvíjajúca sa vinárska oblasť,  známa pre svoje Chardonnay a Pinot noir. Klimatické podmienky tejto podoblasti sú trochu náročnejšie pre pestovanie viniča, je tu vysoký úhrn zrážok (1300 mm ročne). Teplotné rozdiely medzi dňom a nocou bývajú výrazné. Podložie je sopečná hornina, na ktorej sa vytvorili piesky a íly. Napriek vysokému úhrnu zrážok, väčšina viníc je potrebné zavlažovať, pretože pôda je tu veľmi priepustná.

Vína z Čile kúpite online tu > 


Použité zdroje: Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 326-329 en.wikipedia.org www.wine-searcher.com www.winesofchile.org Foto: en.wikipedia.org, vanwinefest.ca, www.wine-pages.com, latitudewine.wordpress.com