Burgundsko sa nachádza na východe Francúzska. Celá oblasť sa skladá z viacerých regiónov. Najznámejším je Côte d´Or - srdce celého regiónu. Táto oblasť sa skladá z Côte de Beaune na juhu a Côte de Nuits na severe. Ďalšie oblasti sú Côte de Chalonnaise, Chablis a connais. Na južnú časť oblasti Mâconnais priamo nadväzuje známa oblasť Beaujolais. Celková výmera rodiacich viníc je 25000 hektárov.

Klimatické podmienky: Burgundsko sa vyznačuje kontinentálnou klímou – horúce letá, chladné zimy. Priemerná teplota je 19,7 °C a priemerný úhrn zrážok je 690 mm ročne.

PODOBLASTI BURGUNDSKA

BEAUJOLAIS – Kto by nepoznal slávnu oblasť Beaujolais, ktorá je známa svojím mladým červeným vínom Beaujolais Noveau? Oblasť Beaujolais sa rozprestiera v dĺžke 55 km od žulových pahorkov smerom na juh od mestečka Mâcon až po rovinatejší región na severozápadne od Lyonnu. Vďaka priepustnej pôde a teplému podnebiu sa v tejto oblasti najviac darí odrode Gamay. Až 38 vinárskych obcí má nárok na názov apelácie Beaujolais Villages. Len 10 vinárskych obcí (Cru du Beaujolais) môže na etikete uvádzať názov lokality, odkiaľ víno pochádza.

Cru du Beaujolais: Brouilly – má rozlohu 1200 hektárov a je najväčšou oblasťou tejto kategórie. Côte de Brouilly sa rozprestiera na úpätí svahu Mont Brouilly. Morgon je druhou najväčšou cru. Rozprestiera sa okolo kopca Mont de Py, ktorý má bridlicové pôdy s vysokým obsahom mangánu. Régnié na západe dostalo status cru až v roku 1988. Má piesčité pôdy. Ďalšími oblasťami sú Chiroubles, Fleurie, Moulin-à-Vent, Chénas, Juliénas a St-Amour.

CHABLIS – leží 160 km severne od Beaune a je k oblasti Champagne najbližšie ako zvyšné oblasti Burgundska. Pôdy v tejto oblasti sú ílovité, ktoré sa miešajú s vápencovým podložím. Pestuje sa tu jediná biela odroda – Chardonnay. Chablis a Petit Chablis sú jediné apelácie AOC v povodí rieky Yonne. V Irancy sa vyrábajú aj ľahké červené vína z pinot noir. Pri St-Bris-le-Vineux sa pestuje odroda Sauvignon blanc. Od roku 2001 má aj svoju vlastnú AOC s názvom St-Bris AOC. Aj v Chablis je štvorstupňová klasifikácia vín. Všetky vinice grand cru ležia tesne nad mestečkom a sú orientované na juh a západ. Spoločná rozloha predstavuje 100 ha, čo sú len 2% celkovej výmery viníc v Chablis. Najznámejšou vinicou kategórie grand cru je Les Clos (26 ha), nasleduje Les Preuses, Blanchot a Grenouilles.

CÔTE CHALONNAISE – sever Côte Chalonnaise sa takmer dotýka južného cípu Côte d´Or. Centrálna časť Côte Chalonnaise je tvorená piatimi obcami, podľa ktorých boli pomenované jednotlivé apelácie – Rully, Mercurey, Givry, Montagny a Bouzeron.

CÔTE d´OR – pozostáva z dvoch podoblastí Côte de Beaune a Côte de Nuits. Vinohrady tejto oblasti sú už takmer 200 rokov klasifikované do štyroch kategórií. Na prvom mieste sú vína kategórie grand cru. Väčšina vinohradov patriacich pod túto kategóriu sa nachádza v oblasti Côte de Nuits. Ďalšou kategóriou sú vína označované ako premier cru. Treťou kategóriou sú apelácie jednotlivých obcí, označujú sa ako villages. V poslednej kategórii sa nachádzajú vína z menej priaznivých vinohradov známych obcí. Majú právo ozvačovať sa ako Bourgogne. V oblasti Côte de Beaune sa nachádza cru Maranges, ktorá zaberá plochu troch malých dediniek. Ďalšou dedinkou je Santenay, ktorá je geologicky najrozmanitejšou, vinice rastú prevažne na kamenistých pôdach. Najlepšie vinohrady Santenay sú Les Graviers a La Comme. Ďalšou dedinkou je Chassagne Montrachet – tu je možné vytvoriť veľké červené vína. Vo vinárskej dedinke St-Aubin sa darí produkcii bielych, mierne zemitých vín. Medzi ďalšími lokalitami Puligny-Montrachet a Meursault je veľký rozdiel, hoci pásma viníc prechádzajú plynulo jedny do druhých. V mestečku Auxey-Duresses sa produkuje malé množstvo bieleho vína, predovšetkým sa vyrába červené víno. Známymi vinárskymi mestečkami v oblasti Côte d´Or sú aj Aloxe-Corton a Beaune. Vína pochádzajúce z druhej časti Côte d´Or majú vyššiu dlhovekosť, hlbšie sfarbenie. Podložie v tejto časti je vápencové s prímesou slieňu. Dôležité obce oblasti sú Nuits-St-Georges, Vosne-Romanée, Gevrey-Chambertin a Chambolle-Musigny.

CONNAIS – táto oblasť bola pomenovaná podľa rovnomenného mestečka Mâcon. Táto oblasť s ílovitými pôdami a aluviálnym nánosom s vápencovou horninou v podloží, je predurčená na pestovanie bielych muštových odrôd. Najpestovanejšou odrodou je Chardonnay (tvorí až 90%), z modrých odrôd si cestu buduje Pinot noir. Pod oblasť Mâconnais spadá aj vinárska oblasť Pouilly-Fuissé. Pouilly-Fuissé je tvorená vápencovými pahorkami s ílovitou pôdou. Práve takéto podložie je veľmi vhodné pre pestovanie Chardonnay. Vína, ktoré tu vznikajú sú plné, šťavnaté a dlhoveké, aj vďaka metóde batonáž – kedy ponechávajú víno na jemných kvasiničných kaloch, ktorých premiešavaním víno získava biskvitový buket.

Použité zdroje: Johnson, H., Robinsonová, J., 2009: Svetový atlas vína, Vydavateľstvo IKAR, str. 54 – 77 http://www.terroir-france.com/wine/bourgogne_info.htm, http://en.wikipedia.org/wiki/Burgundy_wine Foto: http://www.allfranceinfo.com/maps/wine/bourgogne.jpg, chablisgrandcru.com, www.lyonalacarte.com, larrythewineguy.net, www.justburgundy.com