TASR , 04. nov 2009

Počas Svätomartinských dní môžu návštevníci ochutnať vína z ČR a SR

Druhý ročník Svätomartinských dní sa uskutoční 6. až 11. novembra a ich cieľom je posilniť vzťah obyvateľov hlavného mesta k tradíciám. Budú oslavou bratislavských a malokarpatských vinohradníkov a ponúknu aj duchovný rozmer sviatka, pretože svätý Martin je patrónom bratislavskej katedrály. Dnes o tom informoval na tlačovej besede bratislavský magistrát.

Primátor Andrej Ďurkovský uviedol, že Svätomartinské dni sú pre neho aj vyjadrením spolupatričnosti mesta s malokarpatským regiónom. „Aj konzumácia vína sa teraz dostáva do inej roviny, ako to bolo v minulosti,“ uviedol s tým, že ide aj o propagáciu vín z tohto regiónu. Pripomenul, že Bratislava v minulosti vlastnila pivnice a mesto čapovalo víno. „Bolo tradíciou, že richtár chodil aj ochutnávať víno, ale zatiaľ túto tradíciu nemáme úplne obnovenú, ale čo nebolo, môže byť,“ dodal primátor.

Oslavy otvorí 6. novembra požehnanie mladého vína v kaplnke svätého Ladislava v Primaciálnom paláci. V rámci bohatého duchovného programu bude v nedeľu 8. novembra o 10.30 h omša s homíliou, ktorú prednesie v Katedrále sv. Martina bratislavský arcibiskup a metropolita Stanislav Zvolenský. Arcibiskup bude celebrovať aj slávnostnú svätú omšu 11. novembra o 18.00 h. „Svätého Martina chceme predstaviť ako človeka, ako osobu, ktorá môže byť vzorom pre každú dobu. Ako človeka, ktorý hľadá pravdu o sebe, o svojom životnom poslaní,“ konštatoval arcibiskup Zvolenský.

Súčasťou podujatia budú aj Svätomartinské trhy vína a umeleckých remesiel. V 13 stánkoch na Rudnayovom námestí sa budú v dňoch 6. až 8. novembra prezentovať remeselníci. Svoje miesto tam bude mať aj sedem stánkov s mladým vínom z mestských častí Vajnory, Rača, Nové Mesto – Vinohrady a Devín. Chýbať nebudú ani stánky so špecialitami a vystúpia aj ľudové súbory. Dňa 11. novembra bude od 11. h na Hlavnom námestí Svätomartinský košt – degustácia českých vín, ktoré organizuje Vinařský fond ČR.

Aj v tomto roku sa uskutoční lampiónový sprievod v areáli Bratislavského hradu, ktorý organizuje Spoločná nemecko-slovenská škola a škôlka. V Nemecku je totiž tradícia, že tento deň oslavujú deti, rodičia a učitelia piesňami a lampiónovým sprievodom. Sprievod sa začne o 17. h pri hlavnom vchode do areálu hradu.

Najčítanejšie články »