TASR , 11. Nov 2008

Záujem o Deň otvorených pivníc prevyšuje kapacitu

Každoročné jesenné vyvrcholenie vínnej agroturistiky na Slovensku sa blíži. Najväčšia vinohradnícka oblasť na Slovensku Malokarpatská vínna cesta (MVC) pripravila na 14. a 15. novembra deviaty ročník Dňa otvorených pivníc.

Je príležitosťou pre milovníkov kvalitného vína prejsť sa v piatok od 14.00 do 21.00 h a v sobotu od 12.00 do 21.00 h po takmer 100 pivniciach pozdĺž Malých Karpát, od Bratislavy až po Trnavu, a degustovať vybrané sorty mladých i archívnych vín. Prezentácia vín a pivníc je spojená aj s voľným predajom degustovaných vzoriek. Vstupenky v predajnej réžii MVC sú už síce beznádejne vypredané, no navštíviť vybranú pivnicu a kúpiť si dobré víno vo vlastnej réžii nie je nikomu zakázané. „Všetkých záujemcov nie sme schopní uspokojiť. Mnohé pivnice sú kapacitne obmedzené a nedokážu absorbovať hromadné návštevy. Ani takmer 4000 predaných lístkov nedokáže pokryť záujem verejnosti. Preto volíme aj jarnú alternatívu ku dňu sv. Urbana s podobným programom,” uviedol pre TASR predseda MVC Milan Pavelka.

Záujemcom o kúpu špičkových vín odporúčame tip z prostredia Rady MVC, aby sa sústredili najmä na kvalitatívne kulminujúci ročník 2005. Osobitne na Rýnsky rizling, ktorý v podaní rôznych vinárskych spoločností na MVC boduje zlatom na prestížnych tohtoročných medzinárodných výstavách po celej Európe. Sedmička dobrého “ryňáku” síce stojí v pivniciach okolo 600-700 Sk (20-23 eur), ale v reštauráciách ju už nekúpite pod 2500 Sk (83 eur).

Počas prehliadky sa milovníci dobrého vína môžu stretnúť so skutočnými vínnymi klenotmi. Napríklad vo Vajnoroch môžete degustovať červený barikovaný Sirah z panenskej úrody, ročník 2006.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »