TASR , 13. okt 2009

Bulharsko pre odpor občanov nezvýši spotrebnú daň na alkohol

Nová bulharská vláda ustúpila od plánov zvýšiť daň z alkoholu pre odpor verejnosti. Tento krok by totiž údajne ohrozil stáročnú tradíciu domácej výroby vína a destilátu rakija.

Stredo-pravicová vládna konzervatívna strana Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB), ktorá zvíťazila v júlových parlamentných voľbách, dúfala, že zvýšením dane od roku 2010 získa 60 miliónov leva (30,68 miliónov eur) ročne. Tie chcela investovať do zdravotníctva a dôchodkového systému. Premiér Bojko Borisov však od plánu odstúpil v dôsledku rastúcej nespokojnosti Bulharov. „Nezvýšime spotrebnú daň z alkoholu, … aby sme zabránili negatívnym dopadom na priemerného vidiečana,“ uviedol v nedeľu Borisov podľa miestnych médií.

Bulharské rodiny môžu ročne bez platenia dane vyrobiť iba 30 litrov tradičného hroznového brandy rakija. Plán zvýšenia dane kritizovali aj predstavitelia potravinárskeho priemyslu s tvrdením, že zvýši pašeráctvo a nelegálnu výrobu alkoholu. Minister financií Simeon Djankov minulý týždeň oznámil, že chce o 15 percent zvýšiť spotrebnú daň na alkohol s cieľom zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu, veľmi potrebné na financovanie zdravotníctva a dôchodkového systému. Borisov však podporil plán zvýšiť na budúci rok spotrebnú daň na tabakové výrobky o 43 percent v snahe bojovať proti fajčeniu a odbremeniť zdravotníctvo. V počte pravidelných fajčiarov v pomere k počtu obyvateľov sa Bulharsko radí na druhé miesto v Európe, hneď za Grécko.

Najchudobnejší členský štát Európskej únie výrazne zasiahla globálna ekonomická kríza, ktorá ukončila 12-ročné obdobie hospodárskeho rastu. Nový kabinet, ktorý sa doteraz vďaka protikorupčným opatreniam tešil veľkej popularite, sa snaží zabrániť koncoročnému rozpočtovému deficitu, ktorý by mohol ohroziť snahu Bulharska o prijatie spoločnej európskej meny.

Najčítanejšie články »