TASR , 06. okt 2008

Dážď a chlad desia moravských vinárov

Obrovské problémy spôsobuje v týchto dňoch pestovateľom hrozna na južnej Morave chladné a daždivé počasie. Zatiaľ sa zber uskutočnil iba z 25 % celkovej plochy. V tomto regióne poľnohospodári obhospodarujú približne 19.000 hektárov vinohradov, čo predstavuje 98 % celkovej výmery v Česku. Zber by sa mal skončiť v posledných dňoch októbra, vo väčších podnikoch o 14 dní neskôr.

Väčšina vinárov na juhu Moravy už síce začala zbierať prvé odrody, teraz ich však pribrzdilo počasie. Napriek tomu sa mnohí snažia dostať tohtoročnú úrodu z vinohradov. „Všetko nasvedčuje tomu, že ľudia začínajú rýchlo zberať hrozno, pretože, keď prestane pršať a oteplí sa, tak je predpoklad, že hrozno začne ešte viac hniť ako teraz,“ povedal vedúci Výskumného ústavu vinárskeho v Mutěniciach Břetislav Palička.

Dážď spôsobil, že voda rozriedila cukor v bobuliach, cukornatosť sa nezvyšuje. Preto niektorí vinári so zberom stále otáľajú, dúfajú, že sa počasie vylepší a kvalita hrozna sa ešte zvýši. „Víno na Morave robí babie leto. Preto ho ešte nezbierame. Keď má hrozno nízku cukornatosť, nezaujíma nás. Aby sme mohli vyrobiť kvalitné vína a dobre ich predať, potrebujeme, aby bobule mali cukornatosť vyše 20 stupňov normovaného muštomeru,“ uviedol Jiří Marek z vinárstva v Olbramoviciach na Znojemsku.
Faktom je, že pokiaľ sa pestovatelia počas vegetácie o svoje vinice dobre postarali a včas ich proti chorobám ošetrili, majú nadpriemernú úrodu. Vo všetkých okresoch Juhomoravského kraja však existuje rad lokalít, kde sa to poľnohospodárom nepodarilo. Tým vznikli citeľné škody, ktoré dosahujú od 60 do 80 %. Platí to predovšetkým o Břeclavsku a Hodonínsku, postihnuté je tiež Znojemsko.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »