BEJTIC , 10. mája 2016

Festival otevřených sklepů v Strážniciach – Jaro na Strážnicku

V dňoch 23. – 24. 4. sa uskutočnil v poradí už 19. festival otvorených sklepů. V regióne Strážnice mal tento festival premiéru.

Organizovaný bol medzi štyrmi obcami: od obce Blatnice pod Svatým Antonínkem, cez Strážnice a Kozojídky až po Petrov. Sprístupnených bolo 32 pivníc, kde svoje vína predstavili vinári zo všetkých štyroch týchto obcí, ako aj vinári z Lipova, Sudoměřic, Blatničky, Tvarožné Lhoty, Radějov a Vnorov.

Snímka obrazovky 2016-05-10 o 11.18.26Festivalový víkend otváral svoje brány v sobotu o 10-tej hodine v kultúrnom dome v Strážniciach, kde si nadšenci vyzdvihli degustačný pohár, prospekt so sprievodným programom a mapu vinárstiev. Návštevníci mali možnosť využiť na presun medzi obcami kyvadlovú dopravu. Pre návštevníkov boli pripravené riadené degustácie. Vinárstvo Botur pripravilo degustáciu červených vín zo svojej kolekcie Family edition určenú pre fajnšmekrov. Zámecké sklepy Strážnice taktiež pripravili degustáciu archívnych vín vo svojich pivniciach. Degustácia pozostávala z nasledovných vín – Veltlínske zelené 2012, Rizling rýnsky 2012, Cabernet Sauvignon 2000 a Svätovavrinecké 1999. Posledná degustácia s názvom Vína na autochtonních kvasinkách organizovalo vinárstvo Vino Masarik. Bola to degustácia spojená s výkladom, kde pán Masarik prezentoval rozdiely medzi autochtónnymi a ušľachtilými kvasinkami, ich využitie ako aj kladné a záporné stránky.

Touto problematikou sa niekoľko rokov zaoberá spoločne s profesorom Malíkom. Organizátori si pripravili naozaj rozsiahly kultúrny a gastronomicky program. Návštevníci si mohli vypočuť tóny cimbalovej hudby, folklórnych piesní a blues&rock koncertu a pochutnať si na špecialitách daného regiónu. Každý návštevník festivalu si mohol vybrať spomedzi odegustovaných vín svojho šampióna.

Strážnický festival ovládol Muškát moravský 2015 od vinárstva Mladé vinařství. 3 najobľúbenejšie vína, podľa hodnotenia návštevníkov boli:

1. Muškát moravský 2015 – Mladé vinařství
2. Rulandské šedé 2015 ryšák – Víno Jan Polehňa
3. Müller Thurgau 2015 – Mladé vinařství

V celkovom súčte bodov za šampiónov vín získalo najviac hlasov opäť vinárstvo Mladé vinařaství. Prvé tri miesta obsadili mladý vinári z Blatnic. Určite aj tento výsledok bude mladých nádejných vinárov motivovať do ďalšej práce. 3 najobľúbenejšie vinárstva, podľa hodnotenia návštevníkov sa stali:

1. Mladé vinařství, Blatnice
2. Vinařství Jan Cícha, Blatnice
3. Víno Jan Polehňa, Blatnice

Snímka obrazovky 2016-05-10 o 11.21.16Prvý ročník Festivalu otevřených sklepů v Strážniciach hodnotíme na výbornú a sme presvedčení, že tento prvý ročník odštartuje tradíciu. Strážnicko a Blatnicko Je najvýchodnejšou časťou vinárskej oblasti Moravy a Slovácka. Vinice sa zväčša nachádzajú na južných svahoch Bielych Karpát, ktoré majú významný vplyv na výsledný produkt. Tieto podmienky dodávajú vínu chuťovú plnosť ako aj extraktívnosť. Z bielych odrôd sa tu pestuje Müller Thurgau, Rulandské biele a sivé, Veltlínske zelené, Rizling rýnsky a vlašský, Silvánske zelené. Z červených odrôd to je Frankovka, Svätovavrinecké, Modrý Portugal a André. Za zmienku určite stojí historicky preslávené cuveé Blatnický Roháč v asambláži odrôd Rizling rýnsky, Rulandské biele a Silvánske zelené. Región získal na svojej prestíži v roku 2013, keď vznikla prvá apelácia VOC Blatinice.

Najčítanejšie články »