TASR , 04. aug 2008

Karadžič píjaval víno Medvedia krv

Podniky a lokality, ktoré navštevoval v Belehrade s falošnou identitou niekdajší prezident bosnianskych Srbov Radovan Karadžič, sa podľa predstáv srbských odborníkov na cestovný ruch stanú čoskoro výnosnými turistickými destináciami.

Podniky a lokality, ktoré navštevoval v Belehrade s falošnou identitou niekdajší prezident bosnianskych Srbov Radovan Karadžič, sa podľa predstáv srbských odborníkov na cestovný ruch stanú čoskoro výnosnými turistickými destináciami.

Podnik Luda kuča (Dom bláznov), v ktorom patril muž, vydávajúci sa za alternatívneho liečiteľa Dragana Dabiča, medzi štamgastov, je už dnes v popredí záujmu návštevníkov srbskej metropoly.
Na jednom z tamojších stolov stojí už niekoľko dní pohár červeného aromatizovaného macedónskeho vína značky Medvedja krv, na ktorý sa iba s úctou pozerajú návštevníci podniku. Napriek náporu v podniku zostáva tento niekdajší Karadžičov stôl neobsadený a z jeho obľúbeného nápoja sa predáva také množstvo, že výrobca má problémy s doplňovaním zásob. V miestnych predajniach potravín však záujemcovia toto víno nájdu bez problémov v regáloch oddelení s alkoholickými nápojmi. Dom bláznov ale nebude jedinou lastovičkou tohto druhu v oblasti cestovného ruchu.

Na solídny záujem domácich i zahraničných turistov sa môže zrejme tešiť miestna cestovná kancelária Vekol turs. Tá predstavila v posledný júlový deň novinárom novú okružnú jazdu – asi 90-minútovú prehliadku lokalít, ktoré navštevoval Radovan Karadžič.

Súčasťou tohto produktu bude prehliadka modernej budovy na Ulici Jurija Gagarina, v ktorej žil Dragan Dabič alias Radovan Karadžič, i návšteva predajní v okolí, kde hľadaný bosnianskosrbský exprezident nakupoval. Účastníci okružnej jazdy zavítajú aj do palacinkárne Pinokio, ako aj do spomínaného Domu bláznov, kde budú môcť okrem iného ochutnať sljivovicu, ktorú tam mal podľa pôvodných správ popíjať v dobe na úteku pred spravodlivosťou Radovan Karadžič. Neskôr vysvitlo, že v tomto podniku popíjal takmer výhradne spomínané červené víno.

CK Vekol turs pripravila už v minulosti tematické okružné jazdy, a to po miestach, ktoré sú spájané napríklad so životom vynálezcu Nikolu Teslu, dlhoročného prvého muža bývalej Juhoslávie Josipa Broza Tita, či filmového režiséra Emira Kusturicu.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »