JZ , 19. apr 2016

Moldavské vínne pivnice sú svetový unikát

Napriek neveľkej rozlohe sa Moldavsko môže pýšiť unikátnymi pivnicami Milestii Mici a Cricova, ktoré patria k najväčším na svete.

Moldavsko je malá východoeurópska krajina susediaca s Rumunskom a Ukrajinou. Napriek dlhoročnej snahe i zahraničnej pomoci patrí tento štát medzi najchudobnejšie v Európe. Moldavské hospodárstvo je málo rozvinuté, no výborne sa tu darí pestovaniu hrozna. Vinársky priemysel  je na slušnej úrovni a vína sa tešia obľube aj v zahraničí. V porovnaní so Slovenskom zaberajú vinice niekoľko násobne väčšiu rozlohu a v rámci produkcie vína sa Moldavsko radí medzi svetové veľmoci. Zaujímavým faktom je, že krajina leží v rovnakej zemepisnej šírke ako slávny francúzsky región Burgundsko. Ešte zaujímavejšími sú však moldavské vínne pivnice Milestii Mici a Cricova, ktoré patria k najväčším na svete.

Cricova

Pod mestečkom Cricova, neďaleko hlavného mesta Kišiňov, sa nachádza približne 120 km chodieb, z ktorých asi polovica slúži na uskladnenie vína. Podzemné priestory tu existujú už od 15. storočia a slúžili na ťažbu vápenca, ktorý bol použitý pri stavbe hlavného mesta. Pivnica má kapacitu 350 miliónov litrov vína a vo vnútri podzemných chodieb sa dá s ľahkosťou jazdiť dokonca nákladným autom. V pivnici sa nachádza viacero ulíc pomenovaných podľa konkrétnych odrôd.

Nachádza sa v nej niekoľko špičkových vín, no pozornosť púta predovšetkým fľaša z roku 1902, pochádzajúca z Jeruzalemu. Miesto je známe tým, že sa tu počas Nacistickej invázie do Sovietskeho zväzu v sudoch ukrývali Židia. Zaujímavým faktom však je, že v nej víno ochutnával napríklad Jurij Gagarin a svoju päťdesiatku tam oslavoval aj Vladimir Putin.

Mileștii Mici

Táto nenapodobiteľná pivnica patriaca k areálu vinárstva Milestii Mici je dokonca zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Je zaregistrovaná ako najväčšia pivnica podľa počtu fliaš, no mnoho zdrojov uvádza, že je najväčšia aj svojou rozlohou. V pivnici sa nachádzajú takmer dva milióny fliaš. Obrovský podzemný komplex v sebe ukrýva približne 200 km podzemných chodieb, z ktorých je na uskladnenie vína v súčasnosti využitá iba štvrtina. Priestory sú rozdelené do ulíc, tak ako v riadnom meste. Po nich sa dá premiestňovať pešo, bicyklom alebo autom a nachádzajú sa tu pochopiteľne aj dopravné značky. Pivnicu ročne navštívia desaťtisíce turistov.

Konštantná teplota  tu dosahuje 12-14 stupňov a vlhkosť medzi 85-95%. Približne 70% fliaš tvoria červené vína. Celkový potenciál uskladnenia sa odhaduje na viac ako 60 miliónov fliaš. Asi tisíc fliaš červeného vína ročne si údajne z tejto pivnice necháva priniesť aj britská kráľovná. Vína z Milestii Mici sú exportované do zvyšku Európy, USA i Japonska.

Napriek tomu, že Moldavsko nepatrí medzi najvyhľadávanejšie destinácie na svete, ich vína a pivnice môžu byť dôvodom, prečo krajinu navštíviť.

Zdroje: wineofmoldova.com, milestii-mici.md, winerist.com, wine-searcher.com
Foto: aventuravinului.md

Najčítanejšie články »