JZ , 15. mar 2016

Najstaršie francúzske vinárstvo je údajne na predaj

Najstaršie francúzske vinárstvo Chateau de Goulaine kedysi hostilo významných európskych panovníkov. V súčasnosti hľadá nového majiteľa.

Neďaleko mesta Nantes v údolí rieky Loire, významnej vinárskej oblasti, sa nachádza kaštieľ s vinárstvom, ktoré hostilo kráľa Henricha IV. alebo Ľudovíta XIV. Chateau de Goulaine je považované za najstaršie známe a dodnes fungujúce francúzske vinárstvo a je možné, že sa jedná dokonca o najstaršie na svete. Pôvodná budova slúžila ako stredoveká pevnosť a bola postavené okolo roku 1000 n.l. Dnešná podoba kaštieľa siaha do prelomu 15 a 16 storočia. Región, v ktorom kaštieľ stojí je zrejme najvýznamnejším producentom odrody Muscadet.

Kaštieľ bol pred nedávnom zaradený do ponuky medzinárodnej realitnej agentúry a hľadá teda nového majiteľa. S výnimkou rokov 1788 až 1858, kedy patril kaštieľ holandskej bankárskej rodine, bol výlučne majetkom rodiny Goulaine. Jeho nový majiteľ bude iba tretím vlastníkom. Súčasťou Chateau de Goulaine je pozemok o rozlohe približne 6,6 ha a historické pivnice plné unikátnych francúzskych vín, ale je aj múzeum dostupné verejnosti. Napriek tomu, že jeho cena nie je zverejnená, odhady sa pohybujú niekde v rozmedzí 7 až 10 miliónov eur.

Zdroje: llnyc.com, winefolly.com, thedrinksbusiness.com
Foto: chateaudegoulaine.fr

Najčítanejšie články »