TASR , 29. jan 2014

Najviac červeného vína pijú Číňania; predstihli Francúzov aj Talianov

Čína sa stala celosvetovo najväčším spotrebiteľom červeného vína, pričom v tejto oblasti predbehla aj tradičné krajiny ako Francúzsko či Taliansko. Jednotkou v konzumácii všetkých vín však naďalej zostávajú USA, oznámila v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na francúzsku organizáciu Vinexpo.

Číňania vypili vlani vyše 1,8 miliardy fliaš červeného vína, čo v obchodnej terminológii znamená 155 miliónov prepraviek s objemom deväť litrov. Za uplynulých päť rokov to predstavuje zvýšenie o 136 percent. Na druhej priečke sa umiestnilo Francúzsko a na tretej Taliansko. Štatistické údaje poskytla britská spoločnosť IWSR. Dôvodom vzostupu pitia červeného vína v Číne – odhliadnuc od rastúceho bohatstva krajiny – je skutočnosť, že tamojší obyvatelia uprednostňujú tento druh moku na základe kultúrnych tradícií, tvrdí Guillaume Deglise, riaditeľ Vinexpo. „Červená je v Číne považovaná za farbu šťastia, kým biela za farbu smrti,“ uviedol Deglise.

USA sú od roku 2011 najväčším konzumentom vína na svete, pričom sa predpokladá, že v roku 2017 sa spotreba zvýši na 385 miliónov prepraviek. Údaje boli zverejnené pred výstavou Vinexpo Asia-Pacific, ktorá sa uskutoční v Hongkongu 27.-29. mája. Na podujatí sa predstaví 1300 vystavovateľov a očakáva sa účasť 18.000 návštevníkov.

Najčítanejšie články »