MUDr. Martin Mráz , 28. júla 2004

Rumunskí hráči svetovej kvality na Slovensku

{-l36}Ideálne klimatické pomery v rumunskej oblasti Dealu Mare pripomínajúcej francúzske Bordeaux tam umožňujú dopestovať moky svetovej kvality. Na medzinárodných fórach sa už tradične presadzujú predovšetkým vína z odrody pinot noi

{-l36}Ideálne klimatické pomery v rumunskej oblasti Dealu Mare pripomínajúcej francúzske Bordeaux tam umožňujú dopestovať moky svetovej kvality. Na medzinárodných fórach sa už tradične presadzujú predovšetkým vína z odrody pinot noir pochádzajúce z vápenatých pôd údolia Prahova.
Na našom trhu sa pred dvomi rokmi objavila kolekcia spoločnosti Prahova Winecellars. Jej barikové pinoty úspešne bodovali na niekoľkých medzinárodných výstavách. Najväčší úspech zaznamenal Pinot Noir 1999 Special Reserve, ktorý si zo Svetovej výstavy vín v Bruseli 2002 odniesol veľkú zlatú medailu a stal sa druhým najlepším európskym vínom tejto odrody vo svojej cenovej kategórii. Pinot 2000 Reserve bol na rovnakej výstave v Bruseli o rok neskôr zlatý. Toto víno spoločne s bruselským strieborným Merlotom ročníka 2000 Reserve ponúka i Vinotéka Félix sídliaca na Krmanovej ulici 7 v Košiciach.

Ak správne odpoviete na otázky, ktoré pre vás pripravujeme do májovej online súťaže, Pinot Noir 2000 Reserve z Vinotéky Félix môže byť práve Váš! Takže klikajte na www.vino.sk, píšte Vaše správne odpovede a hrajte spolu s nami o hodnotnú cenu!

PINOT NOIR 2000 Reserve, Prahova Valley (13 obj. % alk.){-r35}

Rubínovo-granátová farba, tehlový meniskus, vyššia viskozita. V bukete sladučký jahodový džem, čierne čerešne a tóny vanilky. Plná, spočiatku pikantná, neskôr teplá harmonická chuť čokolády, bobúľ lesného ovocia a pikantného dymového toastingu s dlhšou dochuťou. Víno je vhodné dekantovať, optimálna teplota podávania je asi 18 °C.
Ocenenia: Zlatá medaila, Svetová výstava vín, Brusel 2003
Hodnotenie: 4,5
MERLOT 2000 Special Reserve, Prahova Valley (13,5 obj. % alk.)
Jasná granátová farba strednej intenzity s purpurovým nádychom po okraji. Buket černíc, sladučkých čerešní a vanilky s jemným toastingom. V chuti ohnivý, s dlhými ovocnými finesami, jemnými nuansami čokolády, príjemným tanínovým chvostíkom, s výslednou harmóniu jednotlivých chuťových zložiek. Lahodné pikantné tóny bariku dávajú vínu divoký južanský temperament.

Ocenenia: Strieborná medaila, Svetová výstava vín, Brusel 2003
Hodnotenie: 4,0

Najčítanejšie články »