TASR , 04. feb 2019

Španielski vinári z Rioja urýchľujú dodávky do Británie pred brexitom

Do brexitu zostáva 55 dní a jeho podoba stále nie je jasná. Zahraniční producenti alkoholických nápojov preto vyvíjajú maximálne úsilie, aby ich britskí klienti ani v prípade neriadeného brexitu bez dohody nezostali v apríli na suchu.

Od francúzskych výrobcov šampanského, cez španielskych producentov vína z regiónu Rioja, či talianskych dodávateľov Prosecca, až po výrobcov vodky a iných destilátov – všetci horúčkovito plnia svoje sklady v Británii pred 29. marcom 2019. Zvlášť španielski vinári sa snažia o to, aby mali ich klienti v Spojenom kráľovstve dostatočné zásoby vína aj v prípade tvrdého brexitu. Santiago Frias, generálny riaditeľ Bodegas Riojanas, v tejto súvislosti uviedol, že jeho firma už 90 % klientov v predstihu doručila takmer všetky objednávky na celý 1. polrok.

To im umožní čeliť prvotnému kolapsu na hraniciach po zavedení kontrol, ak dôjde k brexitu bez dohody. Španielska vinárska federácia totiž poradila svojim členom, aby sa pokúsili minimalizovať vplyv brexitu bez dohody. Odporučila im napríklad, aby sa zabezpečili proti kolísaniu libry, v predstihu vybavili objednávky a zabezpečili správne označenia vína, podľa obežníka zo 17. januára. La Rioja sa nachádza približne 350 kilometrov severne od Madridu a z hľadiska objemu patrí medzi najväčších exportérov vína na britský trh v rámci európskych regiónov.

Za prvých deväť mesiacov 2018 tento región dodal na britský trh 32 miliónov litrov vína, čo predstavuje jednu tretinu jeho globálneho exportu. Mnohí španielski producenti plánujú zvýšiť svoje zásoby v Spojenom kráľovstve pred koncom marca. La Rioja už v skutočnosti pocítila „studený závan“ brexitu, pretože slabá libra negatívne zasiahla dopyt po víne v Spojenom kráľovstve. Export vinárov z tejto španielskej oblasti na Britské ostrovy klesol o 16 % za prvých 11 mesiacoch 2018. „Samozrejme, že by sa to mohlo zhoršiť v prípade, že by nedošlo k žiadnej dohode.

Britská libra by sa ešte viac znehodnotila a zo Spojeného kráľovstva by sa stala tretia krajina bez dohody o obchode a pravdepodobne s clami. A to by situáciu zhoršilo,“ skonštatoval manažér Grupo Rioja Inigo Torres. Niektorí vinohradníci z Rioja reagujú na hrozbu tvrdého brexitu tým, že sa snažia zvýšiť dodávky na iné trhy, napríklad do Ruska, Kanady a Brazílie. „Pokiaľ ide o brexit, nemôžeme toho veľa urobiť. Ale otvárame nové trhy v rámci našej exportnej politiky,“ dodal.

Najčítanejšie články »