RŠ , 12. júla 2016

Víno v Singapure

Singapur je maličký ostrov pri rovníku na juhu Malajziského polostrova s počtom obyvateľov podobným Slovensku. Taktiež je to jedna z najmodernejších krajín na svete s vynikajúcou gastronómiou zahrňujúcou všetky obľúbené kuchyne sveta.

Singapur je v zozname TOP 3 krajín s najväčšou hodnotou HDP na obyvateľa (>80.000 USD) a súčasne je dlhodobo považovaný za najdrahšie miesto na život vo svete.

Víno tu ľudia začali aktívne konzumovať len 10 až 15 rokov dozadu a tú krásnu cestu učenia a spoznávania majú ešte pred sebou. Ázijskí spotrebitelia neprestajne potvrdzujú rastúci dopyt po konzumácii vína. Tento dopyt je podložený aj stále silnejšou kúpyschopnosťou domáceho obyvateľstva. Vzhľadom na relatívne kratšiu tradíciu je povedomie a kultúra pitia vína stále na začiatku svojej púte. Svoju úlohu tu zohráva aj cena, keďže 0.75 l fľaša vína v supermarkete v Singapure stojí od 13 do 40 EUR. Sú tu vysoké spotrebné dane na alkohol a alkoholické výrobky, väčšie dopravné náklady a aj relatívne silnejšia kúpna sila. Vysoká cena automaticky neznamená, že sa jedná aj o adekvátnu kvalitu. Jeden príklad popisujúci cenovú úroveň – fľaša J. P. Chenetu sa na Slovensku predáva pod 4 EUR. To isté víno stojí v Singapure 18 EUR. Aj napriek vysokým cenám sa víno postupne mení z prestížneho nápoja určeného pre vyššiu spoločnosť a dôležité obchodné stretnutia do stále sa rozširujúcej strednej vrstvy obyvateľstva. A práve tu je potenciál na zvyšovanie jeho popularity. Singapursky konzument preferuje červené pred bielym, čo je pri miestnej celoročnej teplote okolo 30 stupňov viac ako prekvapujúce zistenie. Je to spôsobené predovšetkým dvomi faktormi: 1. tradičné vnímanie vína ako červeného nápoja vyrobeného z modrých muštových odrôd a 2. relatívne nižšia ponuka bielych odrôd obsahujúca predovšetkým Sauvignon a Chardonnay. Zriedkavo sa nájde Semillion, Pinot Gris alebo Riesling.

bqbqNa jar sa v Singapure uskutočnil jeden z najväčších veľtrhov v Ázii zameraný na víno a vínne produkty- Pro Wine Asia 2016. Táto akcia je zastrešená spoluprácou so svojou materskou organizáciu ProWine World, ktorej súčasťou je aj najznámejší ProWine Dusseldorf. Na výstave odprezentovalo svoje produkty 257 vystavovateľov z 33 krajín sveta. Zastúpenie mali prevažne vinári zo svetových veľmocí ako sú Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Austrália ale aj naši susedia z Rakúska, Maďarska a Ukrajiny. Počas 4 dní sa na nej zúčastnilo 8300 obchodníkov, degustátorov a profesionálov pracujúcich s vínom alebo v gastro biznise z 33 štátov, prevažne z Austrálie, Číny, Hong-Kongu, Malajzie, Singapuru, Thajska, Indonézie, Filipín, Tajwanu a Vietnamu.

V juhovýchodnej Ázii rastie záujem o vzdelávanie ohľadne pestovania viniča, produkcie vína, jeho skladovanie, podávanie a predovšetkým v oblasti gastronómie a párovania vína s jedlom. Semináre organizované renomovanými odborníkmi z časopisu Decanter, Robert Parker’s Wine Advocate, Institute of Master of Wine umožnili návštevníkom dozvedieť sa viac o týchto témach. Taktiež prezentovali spôsob ako hodnotia profesionáli víno počas odborných degustácií. Dopyt po takomto vzdelávaní stále rastie a predbieha ponuku. Na výstave príjemne prekvapili naši susedia z Maďarska, ktorí začali budovať svoju cestu za zákazníkmi v juhovýchodnej Ázii. Predstavili svoje produkty osobne, ako napr. charizmatický Csaba Malatinszky so svojimi Cabernet Franc z oblastiVillany alebo prostredníctvom vládou podporovaného programu na propagáciu maďarských vinárov v zahraničí, reprezentujúcim Andrasom Horkayom a jeho pestrou ponukou producentov z celej krajiny.

Ďalšia ProWine Asia sa bude konať v Singapure v apríli 2018. Bude tam zastúpené aj Slovensko?? Kvalitou na to jednoznačne máme.

Róbert Špaňár
Certifikovaný senzorický posudzovateľ – Expert,
člen vinárskeho spolku vo Viničnom,
momentálne žijúci v Singapure.

Najčítanejšie články »