TASR , 10. nov 2009

Lístky na Dni otvorených pivníc sú beznádejne vypredané

Po desiaty raz budú mať milovníci vína možnosť nazrieť do pivníc malých i stredných vinárov malokarpatského regiónu. Jubilejný ročník Dní otvorených pivníc sa uskutoční 20. a 21. novembra. Pre tých šťastných, ktorí si vstupenky na toto obľúbené podujatie zakúpili včas, sa opätovne otvorí vyše 100 pivníc od Bratislavy až po Trnavu.

Vstupenky na návštevu útulných pivníc a pivničiek malých a stredných výrobcov vína sú, tak ako každý rok, beznádejne vypredané. „Napriek kritike zo strany vinárskej verejnosti nemôžeme počet lístkov zvýšiť. Mnohé vinárničky by kapacitne nedokázali vstrebať tisíce putujúcich milovníkov dobrého vína a vysoká kvalita podujatia by nespokojnosťou návštevníkov len utrpela,“ uviedol pre TASR predseda Malokarpatskej vínnej cesty Milan Pavelka.

V súčasnosti je podľa zákonnej klasifikácie na Slovensku šesť vinohradníckych oblastí situovaných pozdĺž južnej hranice SR – Malokarpatská, Juhoslovenská, Nitrianska, Stredoslovenská, Východoslovenská a Tokajská. Najväčšou z nich je Malokarpatská, kde sa vinohradníctvo viaže na juhovýchodné stráne Malých Karpát, okolie Hlohovca a Skalice. Od polovice 90. rokov minulého storočia sa vo vinohradníckych oblastiach Slovenska objavila myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré by využili danosti vinohradníckej krajiny, vína ako jedinečného nápoja a miestnej gastronómie na vytvorenie cielených produktov pre návštevníkov. Najďalej v tom pokročila Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa z myšlienky už zmenila na ponuku celoročného programu podujatí viazaných na činnosti spojené s pestovaním viniča a výrobou vína i ponuku zariadení, typických pre tento vinohradnícky región.

Najčítanejšie články »