TASR , 10. dec 2009

Mladé vína príde predstaviť veľmajster rytierskeho rádu

Vinári z Nitrianskej vínnej cesty organizujú v týchto dňoch prvú degustáciu mladých vín dopestovaných v Nitrianskom kraji. Vo štvrtok (10.12.) podvečer predstavia v kaviarni na pešej zóne v Nitre deväť vybraných odrôd, medzi ktorými budú tradičné vína tejto oblasti, akými sú veltlín zelený, rizling vlašský či müller thurgau.

Chýbať nebude ani čoraz známejšia odroda devín, irsai olivier, svätovavrinecké a ružové víno či maďarská odroda csersegi füszeres. „Aj keď je už po svätom Martinovi, čo je ten správny termín, kedy by sa malo mladé víno degustovať, chceme Nitranom a prípadným návštevníkom Nitry priniesť kvalitný zlatý mok z nášho kraja, konkrétne z Hurbanovského vinohradníckeho rajónu,“ uviedol Daniel Balko z Nitrianskej vínnej cesty. Mladé vína predstaví účastníkom degustácie veľmajster Rádu rytierov vín sv. Hurbana a člen Maďarskej akadémie vín Ján Kováč. Mnohé z nich sa neskôr stanú súčasťou vínnej karty na zastávkach Nitrianskej vínnej cesty. „Pôjde o prvú oficiálnu degustáciu na nitrianskej zastávke našej vínnej cesty. Chceme ich robiť pravidelne. Na ďalšej už predstavíme 18 až 20 druhov vín, ktoré budú na našej vínnej karte,“ uviedol Balko.

Ako pokračoval, Nitrianska vínna cesta chce aj takýmto spôsobom pomáhať presadiť sa menším vinárom na trhoch. „Chceme im pomáhať v oblasti marketingu a reklamy. Aby nebol odkázaní iba na predaj muštu veľkým spracovateľom, ale aby mohli dorábať sami kvalitné vína a dokázali sa s nimi presadiť v konkurencii. Chceme, aby sa Nitrianska vínna cesta stala v budúcnosti značkou kvality týchto vín,“ dodal Balko.

Najčítanejšie články »