TASR , 02. Nov 2009

Nový vinohradnícky zákon uľahčuje dovoz vín na Slovensko

Nový vinohradnícky zákon uľahčuje dovoz vín na Slovensko, čo, samozrejme, ovplyvňuje pestovanie a predaj hrozna ako aj výkupnú cenu tohto ovocia.

Povedal to TASR Viliam Židek, ktorý sa zaoberá pestovaním vína od roku 1970 a v JRD Svätý Peter (Hurbanovský vinohradnícky rajón) odpracoval 26 rokov ako hlavný vinohradník. V súčasnosti pestuje hrozno na 11 hektároch, 98 % z neho predáva a vyrába len malé množstvá vína.

“Situácia je katastrofálna, hrozno sa predáva za pár centov, konkrétne tento rok už aj za 13 centov (3,92 Sk). Táto výkupná cena je ponižujúca z pozície pestovateľa,” uviedol s tým, že plodina, ktorá sa na našom území pestuje stáročia, si vyžaduje svedomitú prácu. “Ozajstné kvalitné víno sa dá vyrobiť len z vynikajúcej suroviny, no nový vinohradnícky zákon utláča našich pestovateľov do pozadia,” konštatoval.

Židek tento rok predal hrozno len s veľkými problémami a za veľmi nízku cenu. “Niektoré odrody sa mi podarilo speňažiť aj za vyhovujúcu cenu, ide o hrozno s veľmi vysokou cukornatosťou. Na Moravu a do Skalice zobrali zo svetových odrôd, ako sú Tramín a Sauvignon blanc, ktoré patria medzi najlepšie rozpoznateľné biele vína sveta,” priblížil odborník. Dodal, že tento rok sa dalo predať len zdravé kvalitné hrozno. “Jesenné obdobie bolo veľmi vyhovujúce, napriek tomu, že občas aj zapršalo, takéto ideálne počasie máme za desať rokov maximálne len dvakrát,” poznamenal Židek.

Súkromný podnikateľ Jozef Jobbágy pestuje v Hurbanovskom vinohradníckom rajóne niekoľko druhov odrôd: Müller Thurgau, Dievčie hrozno, Rizling vlašský, Devín, Frankovku modrú a Svätovavrinecké červené. “Čo sa týka cukornatosti a celkovej kvality hrozna, som spokojný. Z novej výsadby mám ešte päť hektárov, ktoré som nezberal, čakám ešte na väčšiu cukornatosť. V Svätom Petre oberačka prebehla bez problémov až na cenové relácie,” povedal. Ceny boli o 50 % nižšie ako vlani. Výkupná cena bola aj pod 17 centov (5,12 Sk). “Pestovatelia hrozna majú veľké problémy a obavy z budúcnosti. Ak pestovanie hrozna pôjde týmto smerom, viacerí sa budú musieť rozlúčiť s touto činnosťou,” zdôraznil Jobbágy. “Výkupcovia si vlani určili splátkový kalendár,” vysvetlil a dodal, že do konca júna tohto roka zaplatili všetky vlaňajšie pohľadávky, ale vtedy bola cena o 50 % vyššia ako tento rok. “Žiaľ, ani ja som nevedel predať celú vlaňajšiu úrodu vína, preto sa snažím rozšíriť agroturizmus v obci. Už aj teraz slúži moja pivnica ako agroturistická lokalita. Robíme všetko preto, aby sme vlaňajšiu úrodu vedeli predať napriek tomu, že veľké obchodné reťazce disponujú abnormálnym množstvom a druhmi zahraničného vína za veľmi nízke ceny,” dodal na záver Jobbágy. (1 EUR = 30,1260 SKK)

Najčítanejšie články »