TASR , 22. sep 2009

Nový zákon o vinárstve a vinohradníctve pôsobí na vinárov veľmi negatívne

Nový zákon o vinárstve a vinohradníctve, ktorý je účinný od 1. septembra 2009, podľa SMK v súčasných katastrofálnych podmienkach nepomôže pestovateľom hrozna, naopak ešte umocní ich problémy.

Na dnešnej tlačovej konferencii o aplikácii nového zákona o vinárstve a vinohradníctve predseda Republikovej rady a podpredseda SMK Iván Farkas uviedol, že nový zákon jednoznačne znižuje kvalitatívne požiadavky kladené na víno a hrozno. „Toto istým spôsobom za súčasnej situácie, keď sa prakticky rozpadol trh s hroznom a keď sa v tomto roku bude produkovať málo vína, veľmi negatívne pôsobí na vinárov aj na pestovateľov hrozna,“ dodal.

Nový zákon podľa neho umožňuje ešte masívnejší dovoz nekvalitných vín zo zahraničia za dampingové ceny. „To môže absolútne zruinovať pestovateľov hrozna,“ pokračoval. Vlani bola veľmi dobrá úroda, čo sa týka kvantity. V tomto roku podľa jeho slov poklesol záujem o víno, zrejme ako dôsledok hospodárskej krízy.

„V roku 2009 sme svedkami prudkých zmien na trhu s vínom. Nie je záujem o vína strednej triedy. Predáva sa najmenej kvalitné a najlacnejšie víno, ako aj najdrahšie a najkvalitnejšie víno,“ spresnil. Dôsledkom pôsobenia zákona bude podľa neho to, že časť veľkopestovateľov, ale aj malopestovateľov sa bude snažiť predať svoju výsadbu hrozna. „Ak sa im to nepodarí, vo veľkom sa bude hrozno klčovať,“ myslí si podpredseda SMK.

Plocha s vysadeným hroznom sa na Slovensku znížila za posledných 10 až 15 rokov z 25.000 ha, na 12.000 ha, teda na menej ako polovicu. „Súčasná situácia pravdepodobne prinesie ďalšiu vlnu masívneho klčovania vinohradov,“ povedal. Negatívny rekord Farkas zaznamenal minulý týždeň v obci Mužla, kde sa biele hrozno vykupovalo po 13 centov za kilogram, teda za približne 3,90 Sk. „Podaktorí pestovatelia hrozna boli ochotní, resp. nútení predať svoje hrozno aj za takúto smiešnu cenu,“ uviedol. Pri takejto cene je podľa neho pestovanie hrozna vysoko nerentabilné. „Pre porovnanie – za minulého režimu sa hrozno vykupovalo za 6 až 8 Kčs, a to vtedy bola cena vstupov asi päťkrát nižšia ako dnes,“ uzavrel.
(1 EUR = 30,1260 SKK)

Najčítanejšie články »