MALIK , 03. jan 2012

O vývine vína a nás..

Beriem to tak, že dobré víno môže vyrobiť iba ten, kto vie víno vychutnať. Avšak na to, aby som dokázal vychutnať víno, mal by som mať čo to odpité, odčítané a odžité.

Zatiaľ nemám ani jedno, a preto som sa často musel pri vychutnávaní spoliehať iba na základné rozmery vína, na harmóniu vína. Keďže som víno začal vyrábať skôr, ako som sa ho vôbec snažil vychutnať, spoliehal som sa na tatka a na predpoklad, že základom harmonického vína je víno čisté, ktoré by pri dodržaní  základných hygienických a technologických postupov nemal byť problém vyrobiť. Úlohu sme splnili a naše prvé vína boli vo väčšine prípadov čisté. Boli čisté, ale hladkosť a harmónia im chýbala. Bojovali sme s tým, vína čírili a krášlili a nakoniec sme po pár pokusoch vyrobili vína čisté a harmonické. Čisté a harmonické, ale tenké. A na tenké vína sú už iba lieky, ktoré si nechcem dávať predpisovať… Každý rok sa niečo naučím a každý rok si uvedomím, že aj keď sme iba na začiatku, máme dobrý smer. Vína nám o tom čosi vždy prezradia. A momentálne nám prezradili, aby sme  čírenie a krášlenie vín skúšali vo vinohrade.  A po spracovaní hrozna im dali iba troška času a nechali to všetko hladenie na kvasinky. Mám taký pocit, že vína ročníka 2011 sa u nás nejako moc rozkecali. A najlepšie na tom je to, že keď víno rozpráva, nadobúdam pocit, že harmónia by nemala byť prioritou našich vín. A navyše si začínam myslieť, že harmónia nie je prioritou žiadneho výnimočného vína.

Vínam ročníka 2011 sme teda nechali priestor, nech ukážu svoju rôznorodosť. Odroda je dnes našim cieľom a Modra jej štartom. Nech je Veltlín horký a Ruland chlpatý, nech Silván valcuje osmičky a Iršai paničky. Ročník 2011 bol v skutku krásny ročník a prišiel v správny čas a na správne miesto. Som rád, že nás zastihol akurát v tomto štádiu filozofie výroby vína. Koniec koncov, čo ročník, to iná hra. A my sa hráme nadovšetko radi.

Vína od firmy FEDOR MALÍK a SYN zakúpite pohodlne online a za skvelé ceny tu!

Pri písaní tohto príspevku som nepožil žiadny alkohol a zrejme som aj mal, lebo až ku koncu som zistil, že som načrtol iba anabázu našich bielych vín od roku 2005 po dnes. Filozofiu červených vín preberiem niekedy inokedy, prípadne sa u nás na Kalinčiakovej v Modre zastavte a preberieme a prechutnáme ich osobne. Otvorené máme skoro furt, stačí vopred zavolať, či už na mobil alebo cez plot. 

S pozdravom

Fedor Malík jr.
FEDOR MALÍK a SYN.
Kalinčiakova 21 l 900 01 l MODRA
web  l www.fedormalik.sk

Najčítanejšie články »