MUDr. Martin MRÁZ , 28. júla 2004

Opäť skvelé červené od Petera Podolu

Spoločnosť vinotéka Peter Podola z Kopčian na Záhorí sa stáva jedným zo špičkových malých producentov vín na Slovensku. Hrozno z vinohradov Strekovského a Štúrovského rajónu sa spracováva s využitím techník vinárskej modern

Spoločnosť vinotéka Peter Podola z Kopčian na Záhorí sa stáva jedným zo špičkových malých producentov vín na Slovensku. Hrozno z vinohradov Strekovského a Štúrovského rajónu sa spracováva s využitím techník vinárskej moderny. Výsledkom je množstvo produktov bodujúcich na domácich i zahraničných vinárskych fórach. Nespornou výhodou týchto vín je popri z roka na rok stabilnej, ba až zvyšujúcej sa kvalite i vynikajúca cena.
Zamerali sme sa na zhodnotenie červenej produkcie výrobcu z ročníka 2003. Ten oplýval množstvom slnka a tepla, čo sa v červených vínach prejavilo na naše pomery nebývalou jemnosťou a vyváženosťou jednotlivých zložiek extraktu. Nie sú to napodiv vína slovenské, kostrbaté, ale pekne vyvážené, harmonické, s dobre stavaným telom, neraz pripomínajúce moky južanského typu. Vzorky na degustáciu poskytla košická Vinotéka Félix.
Skutočnou lahôdkou pre milovníkov vín kabernetového typu je tohtoročný Podolov Alibernet s prívlastkom neskorý zber. 4 zlaté medaile na fľaši hovoria za samotné víno. Intenzívna granátová-purpurová farba s meniskom do fialova je typická pre mladé vína tejto sorty. Rovnako ako buket žihľavy a zrelých bobúľ čiernych ríbezlí a plná harmonická chuť kassisu s tónmi žihľavového listu a štipkou horkej čokolády. Vínu naozaj nie je čo vytknúť.
Ďalšou lahôdkou je akostný Cabernet Sauvignon. Rubínovo-granátová farba s mladým purpurovým meniskom, buket kassisu, lesných plodov a egrešovej kôry, chuť lesných bobúľ a egrešov. Dobre stavané telo s mohutnou kyselinkou v harmónii s rovnako intenzívnou trieslovinkou predurčujú tento mok na dlhodobú archiváciu. Víno je typickým predstaviteľom odrody.
Cabernet Sauvignon s prívlastkom neskorý zber, to je už iná káva. Hutné červené víno so 14% alkoholu je na naše pomery dosť netypické. Granátová farba strednej intenzity s fialkovým okrajom, v buket teplé maliny s čokoládou a množstvo prchavého alkoholu, dekantácia je v tomto prípade nutnosťou. Chuť je robustná, teplá, olejovitej konzistencie so sladkou stopou po glycerole a harmonickým extraktom.. Na jazyku ihravé malinovo-čokoládové tóny zakončené dlhým teplým čokoládovo-ovocným finišom. Víno je divoké, južanské, má temperament.
Zweigeltrebe neskorý zberje famózne. Granátová farba s purpurovo-fialovým meniskom je taká intenzívna, že pripomína atrament. Pre odrodu je táto črta dosť netypické. Žeby kupáž s alibernetom? V bukete kôstkoviny, predovšetkým slivky a čerešne vystupujúce do popredia po prevetraní moku v karafe. Plná, viskózna alkoholová chuť s čokoládovo-ovocnými tónmi, elegantnou kyselinkou a stredne dlhou dochuťou. Víno má dobrý potenciál.
Frankovka modrá s prívlastkom neskorý zber degustáciu trochu odľahčila, na jazyku sa po toľkej plnosti a sile uľavilo. Typická rubínová farba, buket višní a jahôd, v chuti vyššia kyselinka a tóny červeného bobuľového ovocia. Mladá frankovka s peknou tvárou.
Napokon akostné Svätovavrinecké na samotný záver. Granátová farba so svietivým staroružovo-purpurovým meniskom, na svätovavrinecké pomerne intenzívna. Opulentný slivkovo-škoricový buket, na jazyku šťavnaté bobule záhradného ovocia s ihravou kyselinkou. Veľmi pekný predstaviteľ odrody, vidieť, že na Slovensku je táto sorta ako doma.
K toľkej kráse snáď len drobná poznámka na koniec. Mnohých milovníkov dobrého vína by určite potešili prírodné korky či tmavé sklo všetkých fliaš. Nuž, nechajme sa prekvapiť o rok. Už sa veľmi teším.
Pozn.: Hodnotenie je zostavené na základe subjektívnych preferencií autora

Najčítanejšie články »