CHMK , 02. aug 2018

Ročník 2018 môže byť výnimočný, o konečnom výsledku rozhodne jeseň

Počasie patrí ku kľúčovým faktorom, ktoré sa podpisujú na množstve a kvalite hrozna, a teda aj vína.

Po dvoch predchádzajúcich ročníkoch, kedy vinice potrápili najmä jarné mrazy, sa ukazuje, že ročník 2018 by sa mohol zapísať do kalendára milovníkov vína ako mimoriadne vydarený. Potvrdzujú to doterajšie predpovede meteorológov, aj pozorovania vinohradníkov zo združenia Chute Malých Karpát. O tom, či sa tak skutočne stane, rozhodne jeseň.

Kvalitu vína z pohľadu počasia ovplyvňuje viacero faktorov. Dôležité je, ako sa príroda správa počas celého vegetačného obdobia, zimu nevynímajúc. Príliš silné mrazy dokážu zničiť nielen budúcu úrodu, ale aj vinicu ako takú.

Klimatické zmeny, ktorých sme v posledných rokoch svedkom, zase spôsobujú posun vegetačného obdobia. Vinič aj iné rastliny začínajú skôr kvitnúť, skôr nasadzovať bobule a samozrejme aj skôr dozrievať. Vinohradníci sa zhodujú v tvrdení, že v tomto roku sa príroda poponáhľala a celý proces skrátila celkovo až o tri týždne. Rýchly nástup jari je zradný nielen kvôli harmonogramu prác vo vinohradoch. Práve kvôli skoršiemu prebúdzaniu vegetácie sú najväčším strašiakom jarné mrazy.

„Malokarpatská oblasť je v tejto otázke špecifická,“ hovorí na margo jarných mrazíkov meteorologička Miriam Jarošová zo spoločnosti Meteopress. „Kvôli polohe tejto oblasti a zvyčajnému pohybu studeného frontu, ktorý obvykle prechádza cez naše územie od severozápadu, práve nad Malými Karpatami obvykle zmohutnie a zasiahne túto oblasť ešte silnejšie než v iných častiach Slovenska.“ Našťastie, tento rok k nám bola príroda z pohľadu jarných mrazov príroda milosrdná, čo je základným predpokladom dobrého výsledku.

Tento rok vyzerá z pohľadu vinohradníkov z malokarpatskej oblasti naozaj veľmi sľubne a to nielen násadou hrozna, ale aj doterajšou kvalitou. O konečnom výsledku rozhodnú nadchádzajúce týždne a jeseň. Podľa Miriam Jarošovej z Metopressu nás už väčšie prekvapenia čakať nemajú. „Zo štatistického hľadiska by nás už nič nemalo prekvapiť. August predpokladáme teplý a suchší,“ hovorí o predpovedi na najbližšie obdobie známa meteorologička. „Bohužiaľ, žijeme v období, kedy sa počasie dokáže zmeniť doslova zo dňa na deň, preto je ťažké s istotou potvrdiť takúto dlhodobú predpoveď,“ dodáva.

Slnečný suchý august a mierna jeseň s dostatkom slnečných dní budú rozhodujúce pre konečný výsledok tohto ročníka. „Ak nám zostane šťastie naklonené a bude nám dopriata mierna a slnečná jeseň, ročník 2018 sa môže zaradiť medzi tie skutočne výnimočné,“ hodnotí situáciu Michal Petrík zo združenia Chute Malých Karpát. „Ak je príroda prajná, do hrozna uloží to najlepšie a na vinára sa prenesie zodpovednosť túto kvalitu pretaviť do vína,“ dodáva

Najčítanejšie články »