TASR , 31. mája 2017

STREKOV: Vinič sa začal zotavovať po jarných mrazoch, straty môžu byť menšie

Jarné mrazy v priebehu mája postihli približne 15 percent výmery vinohradov spoločnosti Chateau Modra v oblasti obce Strekov v okrese Nové Zámky.

V týchto sa ukazuje, že vinič sa začína zotavovať. TASR o tom informoval Igor Mancel zo spoločnosti Chateau Modra. „Konečné straty budú možno menšie, ako sme čakali, ale nechcem predbiehať. Chrániť vinohrad pred mrazmi je mimoriadne technicky aj organizačne náročné. Je to oveľa zložitejšie ako napríklad v ovocinárstve. Je prakticky nemožné vinohrad ochrániť stopercentne v celej výmere. V tomto roku sa mrazy prejavili netypicky, najviac boli postihnuté vrchné rady na svahoch, ktoré by mali byť teoreticky voči prízemným mrazom najviac odolné,“ uviedol Mancel s tým, že s chorobami viniča zápasia každý rok.

Veľkou hrozbou sú takzvaní karanténni škodcovia, teda hmyz, ktorý choroby prenáša. V minulých rokoch sme investovali do obnovy viníc rádovo milióny eur. Boli novovysadené a dosadené vinice na rozlohe 240 hektárov. V Strekove samotnom sme výmeru zvýšili zo 4,34 na 7,5 hektára,“ poznamenal Mancel. Spoločnosť Chateau Modra obhospodaruje v Strekove 7,5 hektára vinohradov s produkciou približne 24 q hrozna.

Nová výsadba by ju mala dvojnásobne zvýšiť. „V Strekove sa orientujeme predovšetkým na slovenské novošľachtence, čiže odrody ako je Hron, Nitria, Milia a ďalšie. Kombináciu prvotriedneho terroiru a pôvodných slovenských odrôd považujeme za mimoriadne perspektívnu. Svetové odrody ako Cabernet Sauvignon alebo Chardonnay dnes vyrábajú tisícky iných producentov. Produkcia vína z vlastných vinohradov u nás dosahuje objem jeden milión litrov v závislosti od ročníka,“ dodal Mancel.

Najčítanejšie články »