TASR , 01. júna 2009

Sucho ohrozuje produkciu vína z Nového sveta

Vína z južnej pologule v poslednom desaťročí úspešne dobíjali svet a získavali si čoraz väčší podiel na svetovom trhu. Tohtoročné nepriaznivé počasie v Austrálii a v ďalších krajinách by však mohlo mať negatívny dopad na produkciu.

Austrália bola prvou krajinou z tzv. Nového sveta, ktorej vína sa dokázali presadiť na medzinárodných trhoch. Predaj vín z krajín južnej pologule v súčasnosti dosahuje približne 25 % celkového svetového odbytu, pričom export z Nového sveta minulý rok vzrástol o 31,6 % oproti roku 2007. Uviedla to Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV) so sídlom v Paríži.

„V porovnaní s obdobím rokov 1986-1990, keď krajiny južnej hemisféry mali na svetovom trhu len 1,7-% podiel, predstavujú vlaňajšie čísla masívnu expanziu,“ skonštatoval Federico Castellucci, generálny riaditeľ OIV. Ale vlny horúčav, sucho a požiare, ktoré zasiahli tento rok Austráliu, budú mať negatívny dopad na jej produkciu vína. Castellucci odhaduje, že pre tohtoročné sucho klesne výroba vína u našich protinožcov o 11,5 %. Austrália je pritom 6. najväčším výrobcom vína na svete. Vlani napríklad vyprodukovala 1,24 miliardy litrov tohto moku.

Pokles austrálskeho exportu však milovníkom vína z Nového sveta vynahrádza rast vývozu z ďalších krajín opačnej pologule, napríklad z Južnej Afriky. Tá vlani vyexportovala 412 miliónov litrov tohto nápoja, čo je o 32 % viac ako v roku 2007.

Najčítanejšie články »