PZ , 19. okt 2011

Svatomartinské vína budú opäť v Bratislave

Už za mesiac, presne 11. 11. 2011 o 11. hodine, sa na Slovensku slávnostne otvoria prvé tohtoročné Svätomartinské vína. Ich uvedenie na slovenský trh tohto roku bude sprevádzať tiež rozsiahla propagačná kampaň. Podstatnou akciou bude, rovnako ako v minulých rokoch, Svätomartinský košt v Bratislave.

Svätomartinské vína z Českej republiky sa tešia stále väčšej obľube nielen v Českej republike, ale aj na Slovensku. Sú to mladé vína, prvé z pozberanej úrody, označené ochrannou známkou SVÄTOMARTINSKÉ. Svoj názov tieto vína získali po svätom Martinovi. Práve na jeho sviatok 11. 11. sa totiž otvárajú a vinári ich môžu prvýkrát ochutnávať. O nebývalej popularite mladých Svätomartinských vín svedčí ich strmo rastúca produkcia. Zatiaľ čo v roku 2005 ich bolo na Morave a v Čechách vyprodukovaných 125 000 fliaš, v minulom to bolo už 1 750 000 fliaš. Tohto roku by výroba Svätomartinských vín mala presiahnuť hranicu 2 100 000 fliaš!

Táto skutočnosť sa stále viac odráža aj na susednom slovenskom trhu. Svätomartinské vína z Českej republiky tu majú dobré meno a predovšetkým moravskí vinári nachádzajú na Slovensku ďalšie odbytiská pre svoje produkty. „Svätomartinské vína moravských a českých vinárov propagujeme na Slovensku už tretí rok a musím povedať, že úspešne. Záujem, predovšetkým o Svätomartinský košt, je z roka na rok vyšší. Koľko Svätomartinských vín sa dostane na slovenský trh, je zatiaľ ťažké predpokladať. Rokovania medzi našimi vinármi a slovenskými odberateľmi sú v plnom prúde. Jasnejšie bude až na začiatku novembra,“ hovorí Ing. Jaroslav Machovec, riaditeľ Vinařského fondu ČR.

Všetky Svätomartinské vína z Českej republiky koncoví spotrebitelia ľahko rozpoznajú. Fľaše majú na etiketách umiestnenú charakteristickú ochrannú známku SVÄTOMARTINSKÉ. „Túto známku získajú iba tie vína, ktoré vyhovejú prísnym kritériám nezávislej komisie. Ide nám o to, aby mal spotrebiteľ záruku, že víno označené týmto logom spĺňa štandardy Svätomartinských vín,“ vysvetľuje podstatu známky SVÄTOMARTINSKÉ Ing. Pavel Krška, riaditeľ Národného vinárskeho centra, kde hodnotenie Svätomartinských vín každoročne prebieha.

Svätomartinské víno sa tohto roku s napätím očakáva. Mnohí odborníci predpovedajú, že mladé vína by mohli byť v tomto roku najlepšie vo svojej novodobej histórii. Napovedá to aspoň vynikajúca úroda, ktorú niektorí vinári prirovnávajú k legendárnemu ročníku 1997. „Takú dobrú úrodu sme nezaznamenali už niekoľko rokov. Cukornatosť hrozna aj ich zdravotný stav je na vynikajúcej úrovni. To sa, samozrejme, na chuti i stavbe vín, vrátane tých mladých, zásadne odrazí. Verím, že degustácia tohtoročných Svätomartinských vín bude skutočný zážitok,“ netají spokojnosť Ing. Jiří Sedlo, CSc., predseda Zväzu vinárov ČR. 

SVÄTOMARTINSKÝ KOŠT TRETÍ RAZ NA SLOVENSKU
Otváranie mladých vín patrí k najvýznamnejším vinárskym udalostiam. Svätomartinský košt si v Bratislave vybudoval svoju tradíciu a nebude tu chýbať ani tohto roku. Na sv. Martina, teda 11. novembra 2011 o 11. hodine tak bude mať odborná aj široká verejnosť opäť jedinečnú možnosť ochutnať prvé vína tohtoročného zberu, a to v príjemnom prostredí Starej Tržnice v Bratislave. „Minulý rok Svätomartinský košt v Bratislave navštívilo viac ako tisíc návštevníkov. Verím, že tohto roku ich dorazí ešte viac. Stará Tržnica ponúka ideálne priestory a otváranie mladých vín tu má neopakovateľnú atmosféru. Navyše budú prichádzajúci uchránení pred prípadnou nepriazňou počasia,“ doplňuje Ing. Jaroslav Machovec. 

Záštitu nad Svätomartinským koštom prevzal primátor hlavného mesta Bratislavy doc. RNDr. Milan Ftáčník, CSc. Návštevníci koštu budú môcť ochutnávať hneď z niekoľkých desiatok mladých vín od moravských a českých vinárov. Samozrejme si tu môžu vybrané Svätomartinské tiež kúpiť.

Najčítanejšie články »