TASR , 11. apr 2017

Vínny festival Vínšpacírka chce zlomiť rekord v hromadnej sabráži

Banská Bystrica, ako tohtoročné Európske mesto športu, aj počas tradičného vínneho festivalu Vínšpacírka ukáže športového ducha.

Podujatie sa koná 29. apríla od 14.00 h na Námestí SNP a ľudia pod Urpínom sa pokúsia vytvoriť slovenský rekord v tradičnej sabráži pravého šampanského. Ten bude prekonaný, ak sa na ňom zúčastní minimálne 33 ľudí, no organizátori chcú dosiahnuť číslo 42. Informoval o tom dnes predseda Cechu hostinských Andrej Patráš. „Za štyri roky sme na Vínšpacírke zaučili v sabráži niekoľko desiatok odvážlivcov. Preto sme si povedali, že by nám tento rok mohli pomôcť a pokúsiť sa spolu s nami prekonať slovenský rekord v hromadnej sabráži. Chceme vyzvať všetkých, ktorí majú za sebou aspoň niekoľko úspešných pokusov, aby sa k nám pripojili,“ vyzval Patráš s tým, že vítaní sú aj nováčikovia. Organizátori Vínšpacírky očakávajú príchod 35 vystavovateľov, ktorí sa dodnes prihlásili a nevylučujú, že tento počet sa ešte rozrastie. Návštevníci budú môcť ochutnať „starú“ osvedčenú klasiku od známejších vinárov, ale i chutné vína od nováčikov.

Robiť vínny festival v regióne, ktorý nie je pre víno typický, predstavuje veľkú odvahu, ktorá organizátorom zjavne nechýba. Dnes je z Vínšpacírky podujatie, ktoré každým rokom zvyšuje latku a teší sa skvelej návštevnosti. Aj preto sme tento rok znovu na strane partnerov. Cechu sa podarilo vybudovať veľkolepú akciu,“ konštatoval primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Ako pre TASR uviedol, na akciu, ktorá zároveň otvorí letnú sezónu v meste, sa chystá a nemal by chýbať ani medzi účastníkmi hromadnej sabráže.

Aj v tomto roku pod Urpín zavíta vinárska kapacita, ktorá si prevezme ocenenie. Kto to bude, nechceli dnes organizátori na tlačovej besede prezradiť. „Na Slovensku máme niekoľko významných osobností, ktoré si zaslúžia pozornosť. Som rád, že v oceňovaní pokračujeme. Môžem iba povedať, že to bude významná a dobre známa kapacita,“ reagoval banskobystrický viceprimátor Martin Turčan s tým, že súčasťou ocenenia bude krst špeciálnej edície cuveé vytvorenej pre Banskú Bystricu. Vínšpacírka tradične otvára letnú sezónu v meste. Držitelia lístkov si budú môcť bezplatne pozrieť Námestie SNP z Hodinovej veže v čase medzi 14.00 – 16.00 h. O 15.00 h primátor slávnostne otvorí letnú sezónu spustením fontány.

Najčítanejšie články »