TASR , 13. apr 2016

Vínšpacírka otvorí letnú sezónu pod Urpínom, spustia už aj fontánu

Letnú sezónu na banskobystrickom Námestí SNP otvorí v poslednú aprílovú sobotu (30.4.) podujatie spojené s degustáciou najlepších vín - 3. ročník Vínšpacírky.

Milovníci kvalitných, prevažne slovenských vín si budú môcť vychutnať úspešnú úrodu od vyše 30 našich známych i zahraničných vinárov. Ak vlani táto akcia, ktorá má podporu mesta, pritiahla okolo 800 návštevníkov, v tomto roku sa organizátori pripravili na 1200 ľudí. Návštevnosť totiž každý rok stúpa.

Bol som milo prekvapený, akú účasť sa organizátorom podarilo minulý rok dosiahnuť, a to aj napriek premenlivému počasiu. Vínšpacírka naberá na kvalite a láka do mesta čoraz viac nielen Bystričanov, ale aj návštevníkov z okolia, a to všetci len vítame,“ uviedol dnes banskobystrický primátor Ján Nosko, ktorý sa na akcii opäť zúčastní. Verí, že počasie mestu pod Urpínom bude priať.

Novinkou tohto ročníka je spojenie vínneho festivalu s viacerými podujatiami mesta. Súčasťou Vínšpacírky bude United Jazz Festival a o 16.00 h slávnostne spustia fontánu na námestí. „Jazz a dobré vínko patria k sebe,“ dodal primátor. V tento deň budú mať držitelia lístkov Vínšpacírky možnosť v čase od 14.00 h ísť na Hodinovú vežu bezplatne. „Spojiť viacero kultúrnych aktivít do jednej silnej vnímame ako krok vpred. Návštevníkom ponúkneme bohatší program, čo môže prispieť ku kvalite. Aj preto bude súčasťou sobotného popoludnia slávnostné spustenie fontány a oficiálne otvorenie letnej sezóny,“ doplnil viceprimátor Martin Turčan. Ako poznamenal, v programe bude aj tradičná sabrage.

Práve on vlani otváral fľašu sektovým pohárom, teraz to bude vraj isté športové náčinie, keďže Banská Bystrica kandiduje na Európske mesto športu. Viac prezradiť nechcel. Podľa predsedu Cechu hostinských Andreja Patráša, ktorý stojí za podujatím, záujemcovia si môžu lístky zakúpiť už vopred cez online predaj na stránke www.vinspacirka.sk, ako aj v deň podujatia. K akcii sa už tradične pripája Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici. Záujemcovia si tak popri degustácii môžu prezrieť výstavu v Thurzovom dome pod názvom Šťastný Flaché, ktorá priblíži maliara, vedúceho slobodomurárskej lóže v meste pod Urpínom. Bol známy ako bohém a milovník vín. Návštevníci Vínšpacírky majú vstup zadarmo.

foto zdroj: www.banskabystrica.sk

Najčítanejšie články »