Tomas Ladanyi , 25. mája 2016

Vybrať si poctivé vína sa oplatí

Dnes je na trhu veľa vína, najmä toho z dovozu. Preto je dôležité vedieť si z bohatého sortimentu vybrať správne. Pýtať sa, odkiaľ pochádza fľaška alebo pátrať po tom, aké princípy uznáva vinár – to nie je žiadna hanba.

Vína sú totiž presným obrazom ich tvorcu a jeho prístupu nielen k samotnému produktu, ale aj k životu ako takému. V rodinnom vinárstve Repa Winery sa už 8 rokov snažíme dorábať čo možno najtypickejšie vína z ohľadom na pôvod hrozna. Chceme, aby korešpondovali s charakterom a prejavom oblasti, kde sa urodilo. Učíme sa každý rok. Víno je vynikajúca škola aj v tom ohľade, žrepa-winery_limited-pinot-gris_2015e každý vinohradnícky  rok je iný. Ten predošlý bol bohatý na dostatok slnečných dni. Veľmi dôležité bolo sledovať obsah kyselín, ktorý nám veľa napovedal o termíne zberu tak, aby bola kvalita budúceho vína čo najvyššia. Sviežosť, čistota vône a jemnosť sú prejavom dokonale zladených, veľmi dôležitých drobností. Tieto keď sa vyskladajú správne, môžeme sa tešiť na očarujúce vína.

U nás vo vinárstve vyrábame vína s tou najväčšou starostlivosťou. Pracujeme len s najlepším hroznom, ktoré spracovávame s dôrazom na šetrnosť. Nechávame si dostatok času na každý dôležitý úkon. Za jeden deň počas zberu pracujeme iba s jednou odrodou, aby sme mali na všetko dostatok času a nič sme nepodcenili.

Vysadili sme aj vlastný vinohrad, na ktorého úrodu sa už veľmi tešíme. Veríme, že nám už čoskoro zabezpečí úplnú slobodu ovplyvňovať kvalitu vína priamo tam, kde vzniká. Len z kvalitnej suroviny môžeme pre nášho zákazníka vyrobiť kvalitné a hlavne poctivé víno.

Nakoľko naším vínam veríme, prihlasujeme ich pravidelne do domácich i zahraničných súťaží. Chceme si tak overiť, či je naša cesta správna a obstojí aj v porovnaní s medzinárodnou konkurenciou. Teší nás, že naše vína pravidelne bodujú. K bohatej zbierke medailí pribudli len nedávno víťazstvá našich červených vín na medzinárodnej súťaži Oenoforum 2016. Zuzkin repa-winery_petit-merle_2013-rgbPinot Noir LimitedPetit Merle Limitedzískali v Českej republike na súťaži pod patronátom Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) cenné víťazstvo v kategórií červených vín z ročníkov 2014 a starších (B2). Toto víťazstvo nás povzbudilo v našom úsilí priniesť poctivé a vyzreté červené vína, ktorým sa jednoznačne darí aj v slovenských klimatických podmienkach.

Snažíme sa presvedčiť našich zákazníkov, milovníkov červených vín, že nemajú dôvod siahnuť po fľaši červeného spoza hraníc, ani zatracovať tie zo Slovenska. Po opakovaných úspechoch na medzinárodných fórach sa stali svetovými.PETIT MERLE LIMITED 2013 sa stal na tejto súťaži dokonca „Šampiónom červených vín“! Máme z toho obrovskú radosť, nakoľko je to náš prvý šampión na medzinárodnej súťaži.

Naše vína však nebodovali len na Oenofóre, ale aj v Paríži, Madride, Prahe či Štrasburgu. Aj tu sa nám podarilo získať pre naše poctivé „vína z šenkvickej Šľachty“ viacero medailí. Bývalej Výskumnej a šľachtiteľskej stanice vinohradníckej a vinárskej v Šenkviciach vdýchla naša rodinná firma nový život. Dnes tu máte možnosť degustovať, posedieť si v príjemnom prostredí s detským ihriskom, či doplniť si vínne zásoby. Víno z Repa Winery nájdete aj vo všetkých dobrých vinotékach a e-shopoch.

Najčítanejšie články »