TASR , 18. aug 2009

Výrobca barikových sudov ťaží zo spojenia s najväčším svetovým hráčom

Aj napriek hospodárskej kríze zaznamenáva spoločnosť Iron Art Hontianske Tesáre konjunktúru, a to vďaka špecifickej výrobe. Ako jediná vyrába na Slovensku barikové sudy.

Po spojení mena majiteľa s najväčším výrobcom dubových barikových sudov na svete, americkou spoločnosťou T. W. Boswell, začala od začiatku tohto roku zvyšovať výrobu sudových prírezov. Z nich vyrobené sudy budú tento rok u vinárov v 20 krajinách sveta. „Navyše, my sami máme výlučne právo predávať hotové sudy s označením Boswell-Polonyi na Slovensku a v Čechách,“ hovorí šéf a zároveň majiteľ firmy Július Polonyi. Sudy s obsahom 225 litrov z najkvalitnejšieho dubového dreva zo slovenských lesov patria k tým najlepším, čo dostať nielen u nás, ale aj v Európe. Kupujú ich najmä tí, čo už vo vínnom svete čosi znamenajú. Polonyi počíta, že tento rok ich na Slovensku a v ČR predá niekoľko sto kusov. Najdôležitejší je však predaj sudových prírezov pre pobočku spoločnosti Boswell vo Francúzsku. Tam poputuje materiál na výrobu 20.000 až 30.000 sudov.

Najkvalitnejšie sudové prírezy vyberá v prevádzke z guľatiny špeciálny laserový stroj, riadený počítačom. Spracované schnú pod holým nebom dva roky. Až potom sa môžu použiť na výrobu suda. Ten sa následne vypaľuje a dodáva tak vínu výnimočné chute. Pri zrode firmy pred 15 rokmi bola podľa Polonyiho najmä snaha dokázať, že aj na Slovensku existujú odvetvia i ľudia, ktorí môžu konkurovať tým najlepším na svete. Činnosť sa naplno rozbehla krátko po začiatku nového tisícročia, keď spoločnosť začala spolupracovať s francúzskou pobočkou rodinnej firmy Boswell. Neskôr kúpila a zrekonštruovala areál chátrajúceho mlyna v H. Tesároch a do moderných technológií a zariadení investovala nemalé finančné prostriedky. Popri výrobe sudov začala stavať a dodávať na kľúč aj kanadské zruby v exkluzívnom prevedení.

Druhým zlomom bol vlaňajší rok, keď do firmy zavítal samotný majiteľ firmy Boswell, ktorá ovláda viac ako 50 % svetovej produkcie barikových sudov a navrhol riaditeľovi predávať sudy zo slovenských dubov pod značkou Boswell – Polonyi. To značne zvýšilo kredit firmy. Spojenie s renomovaným partnerom prinieslo so sebou aj viac pracovných miest. Spoločnosť dnes zamestnáva asi 70 ľudí.

Najčítanejšie články »