TASR , 26. sep 2008

Zlato z výstavy vín Mundus vini 2008

Na jednej z každoročných najväčších svetových výstav vín Mundus vini 2008 v nemeckom meste Neustadt an der Weinstraße získali račianski vinári zlatú medailu za Rizling rýnsky, slamové víno z roku 2006.

Úspešným producentom je akciová spoločnosť Villa Vino Rača. Uvedené víno sa stalo aj šampiónom tohtoročných Vínnych trhov v Pezinku, ktoré sú nominačnou súťažou pre vysoko kvalitný domáci Národný salón vín SR.

Je to veľký úspech pre slovenské vinárstvo, ktoré sa z roka na rok čoraz výraznejšie uplatňuje na svetových trhoch, uviedol pre TASR výrobný riaditeľ víťaznej spoločnosti Fedor Malík, syn rovnomenného popredného slovenského enológa. „Na výrobu oceneného vína v prekrásnom vinárskom roku 2006 bol použitý Rizling rýnsky zo starostlivo vybraných račianskych honov. Dôkladne prebrané, zdravé a vyzreté hrozno sa zberalo v októbri 2006, aby sa po trojmesačnom sušení na slame a v závese v januári 2007 lisovalo. Podľa degustátorov Mundus vini je toto víno v chuti harmonicky sladké, komplexné, s dobrým telom. Prevažujú v ňom kvetinové vône, ktoré sa miešajú s vôňami žltého a exotického ovocia so stopami citrónu a medu,“ dodal Malík.

Mundus vini je jednou z najprestížnejších svetových výstav vín a destilátov združených vo federácii VinoFed. Súťaž sa od roku 2002 koná pod patronátom Medzinárodného úradu pre vinič a víno (O.I.V) a Medzinárodnej únie enológov (UIOE). Na ôsmom ročníku hodnotilo počas dvoch víkendov 180 degustátorov 5343 vzoriek vín zo 41 krajín celého sveta. Sedemčlenné komisie s väčšinovým medzinárodným obsadením hodnotili denne maximálne 45 vín pomocou 100 bodového systému UIOE a pomocou slovných deskriptívnych parametrov, ktoré sa neskôr graficky premietli do hviezdicového senzorického profilu hodnoteného vína.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »