JZ , 26. mar 2016

Ako skrášliť mesto a oživiť vinársku tradíciu? Dobrým príkladom je Znojmo

Pri pohári vína z lokálnej vinárne si môže človek vychutnať pohľad na Rajskú vinicu alebo na Znojemský hrad, týčiaci sa ponad rieku Dyje.

Znojmo je typické juhomoravské vinárske mesto. Už po ceste doň môžete obdivovať krásu udržiavaných viníc. Tradíciu vinohradníctva a vinárstva však cítiť aj v jeho centre. Nedávno som toto mesto navštívil a za krátky čas strávený v ňom sa mi v pamäti uložila krásna scenéria.

Na svahu, priamo pod historickým starým mestom a chrámom svätého Mikuláša stojí mestská vinica, známa pod pôvodným názvom Rajská vinica. V nej môžete nájsť mladé vinohrady, v ktorých rastú odrody, typické pre Znojmo a blízke okolie -Sauvignon blanc, Rizling rýnsky a Veltlínske zelené. Tento kúsok mesta vytvára skutočne obdivuhodný obraz o tom, ako pekne môže vyzerať vinica zasadená do srdca mesta.

Pôvodná Rajská vinica zanikla v 19. storočí, no jej tradícia začala len pred niekoľkými rokmi opäť ožívať. Pričinilo sa o to predovšetkým vinárstvo Lahofer, ktoré tu v roku 2011 vysadilo Veltlín a v roku 2012 Sauvignon a Rizling rýnsky. Koncom septembra 2015 oberali prvú úrodu. Hneď vedľa vinohradov stojí aj vinohradnícky dom, prerobený na krásny degustačný stánok s vyhliadkou. Spomedzi drevených kolov zasa vytŕča kamenná kalvária uložená do najvyššieho bodu vinice. Napriek tomu, že som mesto navštívil len nedávno, v období strihačiek, dokážem si predstaviť, aký pohľad ponúka v období oberačiek.

morava

Rajská vinica z diaľky vyzerá tak trochu tajomne. Trčia z nej len nízke kry a drevené koly. Je to spôsobené tým, že vínna réva je pestovaná na hlavu, čo je jeden z najstarších spôsobov výsadby. Kry sú vysadené ku kolom a zo zeme vykúka len okolo 20 – 40 cm z rastliny. Nenachádzajú sa tam žiadne drôty alebo stĺpiky.

Niekoľko miliónová investícia, týždne či mesiace driny a odhodlania s projektom Rajskej vinice sa vyplatili. Znojmo je aj vďaka tomu mestom, ktoré odporúčam  navštíviť a kam sa rád znovu vrátim.

 

  • Zweigeltrebe, André a Fratava v Ostravě Blogy,  Martin Motáček,  5, jan 2021

    Zweigeltrebe, André a Fratava v Ostravě

    Ve Střední Evropě nejpopulárnější modré novošlechtění Zweigeltrebe (*1922, matka Svatovavřinecké, otec Frankovka) letos poprvé ostravští ...

  • Ryzlink rýnský v Ostravě Blogy,  Martin Motáček,  10, dec 2019

    Ryzlink rýnský v Ostravě

    Od experimentů s hodnocením roztodivných ryzlinkových novošlechtění (Hibernal, Johanniter a spol.) se letos ostravští vínobuditelé vrátili ...

Najčítanejšie články »