Načítání akcí

VULKÁN festival vín

Pridať udalosť
  • Táto akcia už prebehla.
  • Dátum: 8.3.2019 - 9.3.2019
Otvoriť mapu »

Miesto usporiadania

Banská Štiavnica Kammerhofska 2, Banska Stiavnica, 96901 Slovensko

webstránka: vulkan.stiavnicavino.sk

telefónne číslo: 918638675

cena: 40Eu

VULKÁN je festivalom vinárstiev z okolia štiavnického stratovulkánu a ich naturálnych aj reduktívnych vín. Na VULKÁNE však budete mať možnosť porovnať ako chutia vína z rôznych sopiek. Počas dvoch dní ochutnáme za účasti vinárov aj odborníkov víno z troch vulkánov: Štiavnica, Tokaj a Somló. Tokaj nie je len svetoznáme sladké víno, ale aj bývalá sopka, hrozno tu rastie na sopečných tufoch. Šomló je malý sopečný kopček v Maďarsku, viničom je obrastený zo všetkých strán. Vinári tu fungujú ako jedna značka. Víno zo štiavnického stratovulkánu je ešte stále málo známe, ale o to zaujímavejšie.

V piatok večer v programe VULKÁN vs. VULKÁN spoznáte typické odrody z každej lokality, tiež porovnáme sortu, ktorá ako jediná rastie vo všetkých troch regiónoch. Večer bude moderovať Gabriel Kollár, niekoľkonásobný majster someliérov SK. Hosťami budú odborníčka na vína z vulkánov Eva Cartwright (HU / UK) a geológ prof. Pavel Uher, ktorý porozpráva o charakteristikách jednotlivých sopiek a o vplyve ich podložia na víno.

V sobotu od 12:00 do 20:00 na deviatich zastávkach v centre Banskej Štiavnice ochutnáte viac ako 100 vzoriek vína od 20 vinárstiev. Zastávky budú aj na miestach, kam sa návštevník obvykle nedostane – v starých dvoroch a štôlňach podzemia.